Leptospiróza u psů – prevence, příznaky a léčba

0
111
[ratings]

Co je to leptospiróza?

Leptospiróza je nemoc, která ohrožuje zvířata i lidi. Leptospirózu vyvolává bakterie Leptospira, která přežívá v kontaminované vodě. Lidé se leptospirózou mohou nakazit od svého psa, se kterým cestují do teplých krajů tropického nebo subtropického pásu. Leptospiróza se poprvé objevila koncem 19. století, byla nazývána “psí tyfus” a později “Štuttgartská nákaza“.

Výskyt

Bylo zjištěno, že se nemoc vyskytuje u psů po celém světě. Způsobuje až smrtelné onemocnění. Známe několik sérotypů leptospir. Přibližně 150 sérotypů, které se objevující v jakékoli části země.

Nákaza

Mezi psy se leptospiróza šíří močí, slinami nebo sekrety z nosní dutiny. Je velice nakažlivá. Psi se většinou nakazí tak, že pozřou nakaženého hlodavce. Infikovaným zvířetem může být šelma, hmyzožravec, hlodavec, vačnatec atd. Většinu bakterií vylučují hlodavci a psi močí. Bakterie mohou také proniknou kůží psa, který prochází vodou kontaminovanou krysí močí. Nejagresivnější kmeny bakterií u psů jsou Leptospira icterohaemorrhagiae a Leptospira canicolaVětšinou se nakazí mladí psi.

Prevence

Vakcína, která by chránila proti všem kmenům bakterie, neexistuje. Vakcinace chrání přinejmenším proti dvěma nejvíce patogenním kmenům u psů (Leptospira icterohaemorrhagiae a Leptospira canicola). Psa byste měli dát očkovat nejen z důvodu, že se u něj nebudou projevovat klinické příznaky nemoci, ale také jako prevence vylučování bakterií z moči. Proti výše zmíněným mimořádně patogenním kmenům existuje pouze několik vakcín navozujících dlouhodobou imunitu. Ještě méně vakcín dokáže zabránit asymptomatickému vylučování bakterií. Tato vakcinace je také povinná pro vycestování do zahraničí.
Vakcinace může začít v 7-mi týdnech věku štěněte. Je třeba aplikovat dvě dávky s odstupem 1 měsíce. Poté je třeba každoročně revakcinovat.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní symptomy se objevují 3 až 5 dní po nákaze.

leptospiróza nemoci psu

Příznaky

Onemocnění se projevuje horečkou, zvracením nebo nechutenstvím k jídlu. Pes je apatický, což znamená, že nemá chuť si hrát a nic ho nezajímá. Přibližně po týdnu se objeví žloutenka a je možné krvácení na sliznicích. Psovi páchne z tlamy, což je způsobeno tvorbou vředů. V nejhorším případě jsou zasaženy ledviny, protože přestanou vykonávat svoji funkci a později selžou. Zda-li poznáváte u svého psa nějakou z těchto příčit, okamžitě navštivte veterináře. Člověk se může nakazit kontaktem s močí vlastního psa, přičemž průběh nemoci může být u lidí ještě závažnější než u psů. Člověk může trpět horečkou, zvracením, zánětem ledvin, nejhorší je poškození jater nebo žloutenka. Ohrožení jsou chovatelé, majitelé psa, veterináři a psovodi, jejichž psa toto onemocnění postihlo.

Léčba

Spolehlivé diagnózy leptospirózy je možno získat na základě opakovaného sérologického vyšetření, které jsou prováděny ve specializovaných laboratořích. Psovi jsou nasazeny antibiotika. Pokud je léčba antibiotiky nasazena včas, tak bývá většinou úspěšná. Při pozdním léčení jsou antibiotika neúčinná.

Nejen člověk, ale i zbytek domácích zvířat se může nakazit od psa postihnutého leptospirózou. Pes, který je vyléčený a vypadá sice zdravě, ale vylučuje leptospiry ještě několik měsíců, někdy i déle než rok. Další články, které by Vás mohly zajímat jsou o Parvoviróze nebo Infekční hepatitidě.