Infekční hepatitida u psů – prevence, příznaky a léčba

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (134 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

Infekční hepatitida může být dále označena jako infekční zánět jater neboli Rubarthovu hepatitidu. Je to akutní onemocnění rozšířené po celém světě. Všude ale neprobíhá stejně, někde méně a někde více nebezpečně. Virus způsobující toto onemocnění je stejný jako virus liščí encefalitidy.

Výskyt

Infekční hepatitida je dnes spíše ojedinělá kvůli očkování.

Nákaza

Touto infekcí se pes nakazí přímým kontaktem s postiženým zvířetem nebo se sekrety postiženého zvířete. Virus infekční hepatitidy se může nacházet i v kočkách. Nemoc se u koček však nemusí projevit a kočka se stává zdrojem nákazy.

Prevence

Aby se Vám hepatitida vyhnula, tak nejlepší a prevencí je vakcinace psa. První očkování provádíme v 9. týdnu života štěněte. Přeočkování za tři týdny, což je ve 12. týdnu a v jednom roce života psa. Dále pravidelné přeočkování jednou za rok.

Vakcinace vzteklina hepatitida

Inkubační doba

Inkubační doba je cca 4 – 7 dní.

Příznaky

Mezi první příznaky patří žízeň, vysoká teplota, nechutenství a celková apatie psa. Během mírného průběhu onemocnění se nemusí příznaky projevit moc nápadně. Pes odmítá potravu a může mít jen mírně zvýšenou tělesnou teplotu (39,4 – 41,1°C), která může trvat několik dní. U psa se může objevit zánět spojivek projevující se vodnatým výtokem z očí psa. Dalším příznakem může být zánět mandlí, zvětšení mízní uzliny, otoky na předních částech těla, zvracení nebo průjem (ve vyšším stadiu se stopami krve). Zánět rohovky se projevil cca u 20 % postižených. U některých se projevují příznaky jako u psinky. Pes může uhynout během dvou dnů a nemusejí být pozorovány příznaky. Pokud pes přežije prvních pár dnů je pravděpodobné, že se do dvou týdnů uzdraví. Po uzdravení však může být nějakou dobu nosičem viru. Diagnózu lze potvrdit sérologickým vyšetřením a laboratorním vyšetřením. Někdy je možné zvětšení sleziny a jater zjistit RTG vyšetřením.

Léčba

Lékař nasadí podpůrná léčiva a antibiotika, krevní transfúze a infúze. Pes musí dodržovat glycidovou dietu (přidání Glukopuru nebo medu, lehce stravitelná strava) a musíte se všestranně o psa starat. Do diety přidáváme bioprotektiva a vitaminy B. Dále musíme dodržovat zásady hygieny a vyhnout se nadměrnému příjmu tekutin.

Má Váš pejsek s tímto onemocněním zkušenost? Napište ji do komentáře nebo napište vlastní článek. Nezapomeňte si také přečíst něco o Vzteklině.

Share

Napsat komentář

Přejít k navigační liště