Parvoviróza u psů – prevence, příznaky a léčba

0
102
[ratings]

Parvoviróza je silně nakažlivé virové onemocnění psů. Postihuje zejména štěňátka a je velice nebezpečná choroba. Jako první záznamy o této chorobě byly zjištěny v USA státě Texas, roku 1977 jako výskyt průjmů a zvracení psů. Původcem této choroby je virus čeledi Parvoviridae, neboli takzvaný Parvovirus canis.

Nákaza

Parvovirozou se zdravý pes může nakazit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem. K nákaze může dojít i zprostředkovaně, kdy se můžou mechanicky uplatnit různé předměty, hmyz, lidé atd. Především však postihuje štěňata ve věku 6 až 12 týdnů. Je to ovlivněno převážně tím, že v tomto období života psa vymizí veškeré protilátky z organizmu, které měl od matky (z mateřského mléka) a štěně ztrácí ochranu nejen proti parvoviroze, ale i dalším onemocněním.

Inkubační doba

Inkubační doba se pohybuje kolem 7 až 14 dní.

Prevence

Jediným opatřením proti tomuto onemocnění je včasná vakcinace zdravých štěňat. Většina zahraničních a domácích výrobců vakcín radí očkovat štěňata proti parvoviróze v 6 až 8 týdnu věku. Další důležité opatření, které zabraňuje rozšiřování nákazy je vyhýbat se hromadným kynologickým akcím, jako josu například výstavy, bonitace, svody a různé soutěže.

parvoviróza u psu

Příznaky

Tato choroba se klinicky objevuje ve dvou formách. První forma, tzv. parvovirusový zánět střev. Projevuje se zvracením a těžkými vodnatými zapáchajícími průjmy s krví. Tělesná teplota většinou vystoupí na 40 až 40,5 °C. Psi bývají apatičtí, nepřijímají potravu, nechtějí si hrát. Stálé zvracení a průjmy působí veliké ztráty tělesných tekutin a psi většinou po 2 až 5 dnech umírají kvůli dehydrataci.

Druhá forma, nazývající se parvovirusový zánět srdečního svalu, je méně častou formou nežli první. Štěňata zasažená touto formou hynou náhle, bez klinických příznaků onemocnění. Objevuje se dušnost, někdy i zvracení.

Léčba

Léčba parvovirozy bývá většinou neúspěšná. Je to způsobeno převážně tím, že se veterinář s nemocným zvířetem setkává až v pokročilé fázi onemocnění. Proto je nutné, aby nemocný pes byl k ošetření přiveden při objevení prvních příznaků onemocnění. To se projevuje nezájmem o okolí, zvýšenou tělesnou teplotou, celkovou slabostí, nechutenstvím, otupělostí, malátností atd.

Jak vidíte, tak parvoviróza je opravdu zákeřná nemoc, takže očkování Vašich psích miláčků nepodceňujte. Věnujete pozornost i dalšímu článku o Vzteklině nebo infekční hepatitidě.