Infekční hepatitida u psů – prevence, příznaky a léčba

1
123
[ratings]

Infekční hepatitida může být dále označena jako infekční zánět jater neboli Rubarthovu hepatitidu. Je to akutní onemocnění rozšířené po celém světě. Všude ale neprobíhá stejně, někde méně a někde více nebezpečně. Virus způsobující toto onemocnění je stejný jako virus liščí encefalitidy.

Výskyt

Infekční hepatitida je dnes spíše ojedinělá kvůli očkování.

Nákaza

Touto infekcí se pes nakazí přímým kontaktem s postiženým zvířetem nebo se sekrety postiženého zvířete. Virus infekční hepatitidy se může nacházet i v kočkách. Nemoc se u koček však nemusí projevit a kočka se stává zdrojem nákazy.

Prevence

Aby se Vám hepatitida vyhnula, tak nejlepší a prevencí je vakcinace psa. První očkování provádíme v 9. týdnu života štěněte. Přeočkování za tři týdny, což je ve 12. týdnu a v jednom roce života psa. Dále pravidelné přeočkování jednou za rok.

Vakcinace vzteklina hepatitida

Inkubační doba

Inkubační doba je cca 4 – 7 dní.

Příznaky

Mezi první příznaky patří žízeň, vysoká teplota, nechutenství a celková apatie psa. Během mírného průběhu onemocnění se nemusí příznaky projevit moc nápadně. Pes odmítá potravu a může mít jen mírně zvýšenou tělesnou teplotu (39,4 – 41,1°C), která může trvat několik dní. U psa se může objevit zánět spojivek projevující se vodnatým výtokem z očí psa. Dalším příznakem může být zánět mandlí, zvětšení mízní uzliny, otoky na předních částech těla, zvracení nebo průjem (ve vyšším stadiu se stopami krve). Zánět rohovky se projevil cca u 20 % postižených. U některých se projevují příznaky jako u psinky. Pes může uhynout během dvou dnů a nemusejí být pozorovány příznaky. Pokud pes přežije prvních pár dnů je pravděpodobné, že se do dvou týdnů uzdraví. Po uzdravení však může být nějakou dobu nosičem viru. Diagnózu lze potvrdit sérologickým vyšetřením a laboratorním vyšetřením. Někdy je možné zvětšení sleziny a jater zjistit RTG vyšetřením.

Léčba

Lékař nasadí podpůrná léčiva a antibiotika, krevní transfúze a infúze. Pes musí dodržovat glycidovou dietu (přidání Glukopuru nebo medu, lehce stravitelná strava) a musíte se všestranně o psa starat. Do diety přidáváme bioprotektiva a vitaminy B. Dále musíme dodržovat zásady hygieny a vyhnout se nadměrnému příjmu tekutin.

Má Váš pejsek s tímto onemocněním zkušenost? Napište ji do komentáře nebo napište vlastní článek. Nezapomeňte si také přečíst něco o Vzteklině.

1 komentár

  1. Touto cestou bych se ráda podělila o náš příběh. Mám psa rasa Coton de tulear 8 let. Celý život jsme bydleli v paneláku, ale rok zpátky jsme se přestěhovali do rodinného domu. Dům neměl plot a byl skoro spojen s obrovským polem. Denně se nám po zahradě procházeli kočky, zajíci a po zahradě bylo spousty děr po hraboších. Nepřikládala jsem tomu význam. Jednou v prosinci bylo opravdu teplo, tak jsem vzala psa ven a házela mu balonek, který tam celou dobu ležel v trávě. Pes miloval běhat pro balonek a přinášet ho, jenže jsem si neuvědomila, že ten balonek mohlo pomočit nebo vzít do úst jiné zvíře, mohlo se nám jiné zvíře vykálet/vyčůrat na zahradu a já mu pak ten balonek hodila a on se v tom vyválel. Pes totiž vzal do úst zřejmě nakažený balonek. To je má hypotéza odkud se mohl nakazit. Chodil se venčit pouze na zahradu jinak byl celý den doma. Začalo to 3 dny po tom, co jsme venku házeli balonek.
    Jednou v noci začal z ničeho nic enormně pít, říkala jsem si, že má asi jen žízeň, protože topíme v krbu, ale o pár hodin později asi ve 4 hod. ráno začal zvracet. Zvracel opravdu všechno co v něm bylo a bylo toho hodně, protože moc pil. Na nic jsem nečekala a zavezla psa hned ráno na veterinu, tam mu udělali krevní testy a nasadili kapak. V krevních testech našli jen, že měl “nějaký zánět v těle” jinak jatra i ledviny měl v pohodě a měl horečku. Dali mu antibiotika na ten zánět, infuzi a injekci proti zvracení. Doma jen polehával a neměl na nic náladu, každý den asi týden v kuse jsme jezdili na infuze a dostávali antibiotika, která nezabírala, začal i odmítat stravu, jeho nejoblíbenější konzervu, pro kterou by skočil i do hořící lávy, bylo to strašné, to jsme věděli, že je opravdu zle. Po týdnu mu tedy udělali nové krevní testy a zjistili, že má jaterní testy 250x horší, než je norma a Bílý Rubín v krvi má také enormě zvýšený a ke všemu začal žloutnout. Padl verdikt, že je to leptospiroza nebo zánět žlučníku a že pokud se leptospiroza vyvrátí, musí akutně na operaci žlučníku, která stojí 10 tisíc a že si ho tam nechají na hospitalizaci (i když ledviny měl naprosto v pořádku, takže to leptospiroza neměla být). Byl tam tedy nonstop připojený na infuzích a dostal nové antibiotika + se nechali udělat nové krevní testy zda je to leptospiroza. Vše trvalo hrozně dlouho, snad 4 dny, než se zjistilo, že to žádná leptospiroza není. 4 dny jsme žili v domnění, že náš pes umře ve strašných bolestech na leptospirozu, hospitalizovaný, zavřený v kleci, sám …. Léčba hepatitidy zahrnovala každý den 2 infuze o objemu 250ml + antibiotika nitrožilně každých 12 hodin, 3 týdny v kuse + se nasadila jaterní dieta konkrétně jsme dostali konzervy: “trovet hld 400g”. Dnes je to 27 dní od doby, kdy jsem tehdy jela na veterinu. Pořád se o pejska hrozně bojím a doufám, že se to nevrátí, můj pejsek totiž nebyl očkovaný proti psím nemocem, pouze proti vzteklině, což je hlavním důvodem, proč se také hepatitidou nakazil. Říkala jsem si, vždyť je to přeci panelákový pes, ten 70% života prospí na gauči, nebudu do něj cpát zbytečné jedy v očkování, jenže jsme se poté přestěhovali do rodinného domu a zde byl velmi často na zahradě blízko pole, blízko potulných divokých zvířat, proto OČKUJTE SVÉ PSI PROTI PSÍM NEMOCEM. Nějáká zákonem povinná vzteklina je menší zlo, než časté psí nemoci jako jsou psincový kašel nebo hepatitida…. už tak je mezi námi spousta zlých lidí, kteří tráví venku psi otrávenými návnadami, eliminujte riziko, že se Vašemu miláčkovi stane to, co tomu mému a očkujte stojí to pár stovek, kdežto my dali za léčbu hepatitidy přes 20 tisíc korun. Můj pes zatím žije, bojujeme, léčíme játru, ale hrobník ho již jednou měl na lopatě a tento pocit nepřeju nikomu.
    PŘÍZNAKY: PRŮJEM PRVNÍ DVA DNY, POTÉ HOREČKA ZVRACENÍ, APATIE, NECHUTENSTVÍ NAKONEC SE DOSTAVILO I ŽLOUTNUTÍ BĚLMA, DÁSNÍ, MOČ BYLA REFLEXNĚ ŽLUTÁ, NAKONEC ZEŽLOUTL ÚPLNĚ CELÝ. Což už jim cvaklo, že je to žloutenka…..