Je oblékání psa nutnost nebo módní doplněk?

0
57

[ratings]


Určitě jste už na ulici potkali pejska v oblečku. Je potřeba, aby pejsek nosil obleček? A pokud ano, tak kdy by ho měl nosit? Pokud Vám přijde oblékání pejsků pouze jako módní doplňek, tak Vám třeba tento článek změní názor. Pejska můžete potkat i s botičkami. A to je už pro nepejskaře asi úplně k nepochopení. Čtěte až do konce a dozvíte se i něco o historii psích oblečků.

Naháči

Neřekla bych, že je psí obleček pro nějakého psa vyloženě nutností, ale pro některá plemena je vhodný. Asi každého hned napadne, že psí obleček je typický pro naháče. Ti přece nemají srst, která by je hřála. A právě psí obleček může srst částečně nahradit. Naháč oblečený do svetru, kombinézy či teplé zimní bundy najde snad u každého pochopení. Ale co ti ostatní?

Psi dlouhosrstí

Ovšem daleko větší skupinu tvoří opačný „extrém“. A tím jsou psi dlouhosrstí. Ty je třeba koupat v sychravém počasí po každé procházce. Pouhé otření tlapek zpravidla nestačí. Zde je tedy obleček vhodný nejen pro zachování kvality srsti, ale také pro snadnější život majitele i psa. Kdo chce tolik času trávit v koupelně u vany, a pak ještě při fénování a úklidu koupelny? A to jistě ne jen jednou za den. A což teprve, když ráno spěcháte do práce. Každý, kdo si tedy pořizuje dlouhostrstého psa by měl s častější hygienou počítat. Váš pes asi také z časté návštěvy koupelny nebude úplně nadšený. V tomto případě se tedy spíše jedná o ryze praktickou záležitost. Téměř každodennímu mytí se vyhnou pouze psi krátkosrstí, psi bydlící celoročně venku nebo v jedné své místnosti nebo psi nosící psí obleček. U těch postačí zpravidla jen otření či zběžné opláchnutí. Následně se mohou ošetřit ještě tlapky. Kombinézu a pláštěnku, kterou měl pes venku je potřeba dát řádně vysušit. Procedura trvající maximálně pět minut.

U dlouhosrstých plemen s velkou výstavní kariérou je zcela běžnou rutinou nošení psích oblečků, a to téměř za každého počasí. Toto platí zejména u malých plemen. Majitelé tak chtějí předejít nejen ušpinění, ale i polámání dlouhé psí srsti. Srst je tak z větší části chráněna a vystavovatelé se tímto uklidní, že dopřejí svému psíkovi dostatek pohybu a sociální psí kultury na čerstvém vzduchu bez poškození srsti.

psi oblecky moda 3

Psi krátkosrstí

Krátkosrstá plemena nepotřebují obleček, pokud mají v zimním počasí dostatek pohybu a nejsou někde na delší dobu přivázání apod. Hra ve sněhu je zahřeje, nikoliv rozklepe. Ale je to jako u lidí. Pokud bude pes ležet na sněhu be zpohybu, tak může samozřejmě prochladnout. Záleží také na majiteli, aby poznal, kdy se ještě pejskovi pobyt venku líbí a kdy už se klepe zimou.

Psi důchodového věku, nemocní či po úraze

Psi vysokého věku či psi nemocní jsou adepty na nošení psích oblečků proti prochlazení. V jejich případě se však dá očekávat, že kvůli zdravotnímu stavu nebudou trávit venku příliš mnoho času. Využití oblečku se také hodí u psů, kteří jsou po operaci. Pomocí oblečku můžete zabránit například vykusování stehů či jinému kontaktu s ránou apod. Použití oblečku společně s ochranným plastovým (veterinárním) límcem je v mnoha případech výborné řešení.

Pokračujte ve čtení článku na stránce 2, kde se dozvíte další zajímavé informace oblékání pejsků v zimě