Jak správně změřit psa před koupí oblečku

0
120
[ratings]

Každý jistě na těchto stránkách vlastníte nějakého hafana. Pokud ne, buď se chystáte na přírůstek nebo jste již v minulosti pejska měli. Někteří lidé se rozhodnou pro „Berňáka“, někomu se líbí teriéři, někdo má v oblibě retrievera. Tak bych mohla jmenovat donekonečna. U některých plemen je ale třeba dbát zvýšené péče v období chladu, vlhka a především mrazu. Dnes je veliká móda strojit své pejsky, někdy i bez rozmyslu, zda to potřebují. Ale věděli byste jak správně změřit psa?

Koupě oblečku

V obchodě se zoo produkty Vám ochotně prodavači poradí a prodají Vám samozřejmě ten nejdražší a nejznakovější obleček. Může se stát, že Vašemu pejskovi nebude vůbec sedět. Ještě horší varianta je, že ho nebude chránit těch správných místech. Další varianta je, že si psí obleček objednáte přes internet. Existují také šicí dílny, které užijí obleček přímo na míru. Taková dílna od Vás bude vyžadovat zaslání mír Vašeho pejska. Takže je na čase změřit si psa.

Jak změřit psa

Jak na to? Nebojte se, není to nijak složité. Potřebujete k tomu jen několik maličkostí:

  • tužka
  • papír
  • krejčovský metr (takový ten, co se dá svinout do ruličky)
  • trocha trpělivosti
  • samozřejmě měřený pes
  • někdy je třeba ještě jedna osoba, která psa přidrží. 

Měřit se začíná od hlavy. Já měřím nejprve všechny obvody (hlava, krk, hrudník, pas), pak všechny délky (krk, záda, břicho, případně ještě ocas – jde o různé typy oblečků či pláštěnek). Mohou být ještě různé doplňkové míry, pokud je váš pes něčím atypický.

jak spravne změřit psa 3

Co a kde měřit

Nyní si rozebereme, kde se která míra měří. Postavíme se ke psu z boku, pomocník nám může podržet obzvláště vzpurného jedince. Pokud to není nutné a pes postojí sám, stane se z pomocníka alespoň zapisovatel.

OHL – obvod hlavy: Měří se kolem mozkovny v polovině hlavy mezi očima a ušima.

OK – obvod krku: Metr přikládáme kolem krku v místě, kde krk končí a začínají plece.

OH – obvod hrudníku: Měříme z boku, metr by měl vést přes kohoutek a přes nejširší část hrudníku hned za loktem pejska.

OP – obvod pasu: Měří se v nejužším místě přes ledviny psa. Někdo tuto míru nevyžaduje, protože třeba používá jiný typ oblečku. V tomto místě by měl obleček opravdu dobře sedět. Protože pokud bude odstávat, pejsek si do něj může načůrat. Pokud bude obvod pasu naměřen menší, bude to pejska škrtit a bude mu to nepohodlné a odmítne obleček nosit. S touto mírou koresponduje i délka bříška, ale k té se ještě dostaneme.

DK – délka krku: Tato míra se také často nepoužívá, pokud se nejedná o obleček s nákrčníkem. Pokud je míra vyžadována, měří se od obvodu hlavy po obvod krku. Metr pokládáme mezi uši psa a vedeme po krku ke kohoutku.

DZ – délka zad: Díky této míře se dozvíme, jak má být obleček dlouhý. Měříme od linie obvodu krku po celých zádech a končíme u kořene ocasu. Neplést se špičkou ocasu, to by pak místo oblečku byl župan. Tato míra patří společně s obvodem krku a obvodem hrudníku k těm hlavním mírám.

DB – délka břicha: Měříme po hrudní kosti od linie obvodu hrudníku po linii obvodu pasu. U pejsků i fenek je tato míra stejná. Vzhledem k tomu, že pejskové čůrají dolů není potřeba ubírat nikde žádné centimetry. Obleček ale musí být šitý opravdu na míru Vašemu pejskovi a musí být pohodlný, jak jsem se zmiňovala již výše.

DO – délka ocasu: Tato míra je doplňková a je většinou používána u pláštěnek s nepromokavým fusakem na ocas zejména u výstavních osrstěných plemen.

Všechny požadované míry je potřeba raději přeměřit ještě dvakrát. Takže platí: dvakrát měř(možná raději fakt třikrát) a jednou řež.

Sehnat pěkný obleček za přijatelný peníz je někdy téměř nemožné. Velikostně oblečky končívají někde kolem labradora a stejně nekryjí důležitá místa na těle. Nejvíce bývá potřeba dobře pokrýt ledviny a plece s hrudníkem, ale hlavně bříško, které je u některých plemen z velké většiny téměř bez chlupů.

Přeji Vám, aby vybraný obleček byl hlavně funkční, přiměřeně psa udržel v teple a dobře se svlékal i navlékal. Důležitý je i materiál a samozřejmě střih. Teď už totiž víte, jak správně změřit psa. Váš psí přítel vám bude vděčný. Určitě si nezapomeňte přečíst článek Je oblékání psa nutnost nebo módní doplněk?