Bikejöring

 • Účastník
  Žufrik&Busty
  26. prosince 2012 v 01:36 #21809

  Bikejoring je jednou z disciplín závodů psích spřežení. Princip je jednoduchý. Pes je připoutaný šňůrou ke kolu nebo jezdci, který tak využívá jeho tažné síly.

  Je jasné, že potřebujeme psa do postroje, který mu nijak nebrání v pohybu a dobře mu padne. Další potřebou je canicrossová šňůra s amortizérem, kterou je spojen pes a kolo, nebo pes a cyklista. Já osobně mám psa připnutého na sedáku, kde dobře cítím jeho tah, přítula zase preferuje připnutí psa ke kolu. Je to opravdu na každém jedinci. Také držák šňůry, který pomáhá zabránit zamotání do předního kola, není k zahození. Já jsem si zas vymyslela chránič nad řidítka, aby se mi šňůra nemotala do ovladačů.

  Druhou nutností je kvalitní horské kolo, ideálně hrubým vzorkem, odpruženými vidlicemi (oceníte na štěrku, na kořenech v lese…) a hlavně kvalitními brzdami!  K zahození jistě nejsou ani chrániče kolen a loktů, protože rychlost vyvinutá psem je opravdu nezanedbatelná. Pro jezdce na závodech je povinná cyklistická přilba. Dále můžeme potřebovat botičky pro psa, popř. tachometr, kterým si můžeme změřit dosaženou rychlost nebo průměrný čas.

  Nároky na psa nejsou nikterak vysoké, jediným skutečně limitujícím faktorem jsou fyzické dispozice psa. Nejvhodnější jsou plemena schopná tahu, jako je husky a malamut, nebo některá lovecká plemena. Nejčatstějším je speciálně vyšlechtěno plemeno ESP – evropský saňový pes, pro dosahování velkých rychlostí. Převládá v něm krev německého ohaře, pointra, greyhounda a alaskána.

  Psa musíme naučit základním povelům – vpřed, vlevo, vpravo, stůj, zrychli apod. (Go, Ho, Gee, Whoa, Heya). Povely nejsou nikterak dané, záleží jen a jen na vás. Pes musí naše povely vyhodnocovat vždy přesně, jinak ohrožujeme sebe i psa. Nesmí se rozeběhnout za kořistí či za dalším psem!

  Trénovat by se mělo po polních cestách, lukách nebo lesních pěšinkách. Asfalt, štěrk a cesty sypané kamením škodí psím tlapkám a kloubům. Čím chladněji, tím lépe se psovi běží a naopak při teplotách nad 15-17 C a hlavně na sluníčku se může pes přehřát! S tréninkem začínáme až po ukončení růstového vývoje psa, a v počátcích po malých dávkách, abychom mu neznechutili kolo.
  A takhle nám to ne/jde 🙂
  [url=http://www.youtube.com/watch?v=0PIGuFkzuy4]http://www.youtube.com/watch?v=0PIGuFkzuy4[/url]

Přejít k navigační liště