Re:Vrozená srdeční vada

#29585
Daisy
Účastník

Vím, že můj příspěvek je dlouhý, ale přečti si ho. [img]plugins/editors/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif[/img] 
Ahoj… Mám 2,5 letou fenku zlatého retrívra s vrozenou srdeční vadou. Začnu od začátku, jak to s námi celé bylo…. Studuju SOŠ veterinární, a dnes už moje Daisy na ní působila od štěnda ve statutu pokusného zvířete (na učení obvazové techniky, hledání uzlin, měření tepu a poslech srdíčka –  nic horšího), ale i tak zažívala stres. Od prváku jsem se o ní starala (teď jdu do třeťáku) a stala se z nás nerozlučná dvojka. Moje city a chování k ní byli jako k vlastnímu psu. Brala jsem si jí na prázdniny a tak…Můj původní plán byl, že ji po maturitě od školy odkoupím, abychom mohly být už jen spolu. Nedovedla jsem si představit život bez ní. V květnu tohoto roku přišly na Daisy první záchvaty… Dohodla jsem se školou veterinární vyšetření. Už po RTG byl výsledek špatný- vrozená srdeční vada. Po 20 minutovém sonu byl výsledek jasný-nedomikavost srdeční chlopně a následné míchání okysličené a neokysličené krve. Bylo mi řečeno, že Daisy nemine doživotní klidový režim, každodenní léky a dieta. Také mi bylo řečeno, že pokud Daisy nadále zůstane ve škole jako pokusné zvíře, rapidně jí to zkrátí život. Díkybohu mi škola Daisy dala a od 30.6.2010 je oficiálně moje. I když většinu roku budu trávit na intru, mám skvělé rodiče, kteří si Daisy oblíbili a postarají se mi o ní. Každý den užívá Daisy léky a dostává dietní granule pro kardiaky. Granule jsou buď od Hills nebo od Royal Canine. Hillsky jsou dražší a dělají jen malé balení, proto kupujeme Royalky. Pytel stojí cca 1800 Kč ale na jedné internetové stránce lze koupit 2 14kilové pytle asi za 3000. Daisy by měla být odepřena jakákoliv aktivita typu běhání za balonkem, běhání s pejsky a dlouhé procházky. Bohužel je Daisy děsná hyperaktivistka a odepřít jí tyto činnosti není lehké a odepřít jí jakýkolik kontakt se psy také nelze. Jakmile vidí cizího psa, chce si s ním hned hrát. Pes se srdeční vadou ale musí mít nějaký pohyb aby netloustl, což by srdíčku jen přitížilo. Musí se to hlídat. Aktivity jí povoluju v takové míře, že pokud zpozoruju že už blbě dýchá končíme. Na dlouhé výlety nechodíme a lítání s pejsky maximálně 5-10 minut. Záleží také na majiteli druhého pejska, jak si dokáže pejska krotit.  Vše také záleží na počasí… Ve velkých vedrech je nutné pravidelné namáčení a aktivita žádná. V horším počasí je jí lépe. Pejsek se musí také vyhybat jakýmkoliv stresovým situacím,ale i velkým emocím, což mojí Daisy dělá problém. Pořád nám vyjarřuje lásku způsobem, který nejde ani popsat.  Důležité je, aby i páníček byl pokudmožno citově fit, protože pejsek od něj svoje emoce přebírá.
Doufám, že jsem Ti nějak pomohla a kdyby jsi měl ještě nějaké otázky, klidně mi napiš, pokud budu vědět ráda ti odpovím. Vím jak je to těžké…. Já sama to celé obrečela, ale učíme se tím žít, a zatím se nám daří. Od té doby, co je Daisy natrvalo moje neměla záchvat. Granule, léky a klidový režim Daisy vyhovuje. Samozřejmě je to vše individuální a záleží také na veterináři. Měly jsme dřív špatného veterináře, kterému to bylo skoro jedno. Dnes máme úžasnou veterinářku, která mi vše vystvětlila a bude Daisy pravidelně posílat na vyšetření. Asi tak 1x za rok. Vyšetření je nutné provádět opakovaně, protože se stav pejska nemusí jen horšit ale také se může lepšit.
Tak držím palečky. Zatím ahoj Pája a Daisy