Jaké krmivo vybrat pro vašeho pejska, aby si ho zamiloval?

0
102

Většina z nás udělá pro své psí miláčky leckdy mnohem více, než jsme schopni udělat sami pro sebe. Kupujeme drahé šampony pro lesklou srst, krásné hračky a pelíšky, necháváme pejsky očkovat a jezdíme s nimi k doktorovi. V neposlední řadě kupujeme i drahé kvalitní krmivo. Jenže ne vždy našim pejskům právě toto krmivo chutná! Jak tedy vybrat to správné krmivo pro našeho miláčka tak, aby si ho přímo zamiloval?

 

Pes = masožravec

Ať už sáhnete po suchém krmivu, konzervách nebo kombinaci obojího, mějte na paměti, že pes je od pradávna masožravec. S jistotou se dá tedy říci, že čím více masa bude krmivo obsahovat, tím více si ho váš pejsek zamiluje a bude mu chutnat. Vybírejte krmivo stejně kvalitně, jako vybíráte při nákupu jídlo pro sebe. Čtěte etikety. Na prvním místě by mělo být vždy u uvedeno, z kolika procent masa se krmivo skládá. Pokud je jako první položka uvedeno cokoliv jiného např. mletá kukuřice, sója, atd., krmivo není kvalitní. U kvalitního krmiva také naleznete název druhu masa např. skopové maso. Pokud na etiketě najdete nápis drůbeží maso a vedlejší produkty, můžete si být jistí, že do krmiva byly zamíchány zbytky všeho možného. Kromě masa, má mnoho psů ráda i těstoviny nebo zeleninu. Některé masové konzervy obsahují i tyto produkty. Vyzkoušejte tedy nejdříve doma na nečisto pejskovi uvařit těstoviny nebo rýži s mrkví. Pokud to slupne jako malinu, můžete vyzkoušet kupovat konzervy obsahující i tyto potraviny. Ještě jedna rada – nevěřte reklamám, ve kterých ukazují spokojené pejsky po zhltnutí misky plné barevných granulí. Čtěte a informujte se. Váš pejsek nemusí být po snězení propagovaného krmiva spokojen tak, jako pejsek na obalovém materiálu.

 

Už jste slyšeli o barfování?

To, že jsou psi masožravci, podporuje na 100 % metoda BARF neboli barfování. Jedná se o metodu, kdy v podstatě všem domácím mazlíčkům masožravcům (nemusí se tedy jednat pouze o pejsky), nabízíme jako krmivo syrové maso, kosti či zeleninu. Je to tedy metoda, která navrací dnešním pejskům v moderní době vazby k jejich kořenům a odmítá používání chemicky vyrobených krmiv. Že se vás tato metoda mimořádně nadchla? Než jí začnete používat, kupte na nečisto pár kostí od řezníka nebo syrové maso. Ne každému pejskovi může tato metoda vyhovovat a to zejména pokud byl doposud zvyklý na suché krmivo nebo maso z konzervy. Postupujte pomalu a obezřetně. Se psy je to jako s lidmi, každý se adaptuje na změny po svém. Jedni si tuto potravu zamilují okamžitě, jiní pejsci ji striktně odmítají. Opět tedy metodu nejdříve vyzkoušejte a poté pomalu přejděte na plné stravování touto metodou.

 

Chceme vařit pejskovi sami

Další variantou krmiva, které si váš pejsek může a nemusí zamilovat je to, které mu sami doma připravíte. Opět je to na vás, vašich možnostech a především na vašem pejskovi a jeho chuťových buňkách. Vařit doma můžete v podstatě cokoliv. Jen si předem zjistěte, které potraviny jsou pro pejsky vhodné a které méně. Cílem není pejskovi ublížit a přivodit mu zdravotní problémy, ale najít takovou potravu, kterou si doslova zamiluje. Zkuste pro začátek uvařit těstoviny a přimíchat do nich kuřecí srdíčka. Pokud to zachutná, můžete těstoviny obměňovat rýží, zeleninou anebo kombinovat maso se suchým krmivem. Vařenou stravu můžete vhodně kombinovat s kvalitními granulemi. Nám se například osvědčily Taste of the Wild, ale můžete vyzkoušet i jiné značky s vysokým obsahem masa.

 

Granule pro psy vegany

Ano, čtete správně. I tato varianta suchého krmiva dnes existuje. Sice to popírá výše psanou větu, že pes je masožravec a měl by jíst maso, ale pokud páníček vyznává vegan styl, může i svému pejskovi nabídnout veganské granule. Tento druh suchého krmiva je vyroben z čistě přírodních surovin a neobsahuje živočišné suroviny, barviva ani konzervační látky. Tyto granule většinou obsahují kukuřičný lepek, řepné řízky, lněné semínko, bramborový protein či pivovarské kvasnice. Ačkoliv se to může jevit zvláštně, i to může být krmivo, které si váš pejsek zamiluje. Stačí jen vyzkoušet!