Psí toulky

0
40
Prokoušou pletivo, přeskočí nebo zbortí ploty, protáhnou se nejužšími skulinami a unikají nevídanými způsoby. Ale rádi se vracejí nebo jsou vráceni, Tuláci.
Zeťák
Malý psík z naší ulice. Kříženec, voříšek, hostivařský tulák. Když naše fenka hárala, překonával všechny překážky. Nikdy jsme si nebyli jisti, zda-li se mu to nepodařilo. Říkali jsme mu Zeťák.
Rozednívá se a sousedka Maruška vstane a ospale kouká z okna na ulici. Zpozorní. Po chodníku si to šlapou dva hafani. Jeden malý a druhý velký. Zastaví se u nejbližší popelnice. Chvíli ji očuchávají a pak se ten velký černobílý rozhodne. Postaví se na zadní a předními tlapami se opře o černou plastovou nádobu. Ta se poroučí k zemi a víko se otevře. Malý psík nezaváhá. Vleze dovnitř a vyhrabává její obsah. Velký pes odpočívá a čeká. Po chvíli začne třídit obsah popelnice. Zeťák vyleze a společně se radují z dnešního úlovku. Už si to zase oba ťapkají, tentokrát o dům dál.
Bering ani nechtěl doma žrát. A nadávajícím popelářům zůstalo v ulici několik povalených popelnic.
 
Vrať se, odkud jsi přišel
Vlahý letní večer. Soused uklízí na dvorku. Ještě pár větví a pro dnešek toho nechá. Otočí se a hledí do očí velkému černobílému psovi. Ten stoji pevně rozkročen, s hlavou mírně posunutou ke straně. Zvídavý pohled doprovází lehkým máváním ocasu.
Hostivařský občan na psa chvíli mluví, ten pozorně poslouchá. Nakonec mu řekne: „Vrať se, odkud jsi přišel!“ Pejsek narovná hlavu, zklamaně se otočí a vrací se, odkud přišel.
 
Chodila na televizi
Stará paní se vrátila ze zahrady a v hale rodinného domku usedla k opuštěné zapnuté televizi. Tu si na něco vzpomněla. Vstává, obrací se a kouká… Za ní sedí spořádaně a tiše pes. Nechtěl paní rušit, možná byl také zaujat televizním přenosem. Paní fenku pohladí a odvádí ji k sousedům. Po kolikáté už …