Běh a psi

0
79

Naše společnost je vykloubená a žádná protéza ji už nespraví. A taky stále více v ní platí: “jaký pán, takový pes”. Musíme si uvědomit, že agresivita mnohých majitelů psů roste. Pes se stává častěji jejich zbraní, kterou někteří z nich nebudou váhat použít.

Jejich objektem může být i v lese pobíhající člověk nebo jeho psí doprovod. Jak byste se v podobné situaci zachovali vy? Vždy jsem tvrdil, že mám rád své psy. A dokázal jsem jim i mnohé odpustit. Stejně jako téměř každý pejskař snadněji odpouští svým psům, stejně jako každý rodič snadněji odpouští svým dětem. Nikdy jsem však netvrdil, že mám rád psy.

Trvalo roky, než jsem si k nim vypěstoval kladný vztah. Mám mezi nimi své kamarády i nepřátele, své nepřátele a kamarády mám i mezi lidmi. Všichni víme, že by naše reakce měly být přiměřené a odpovídající vzniklé situaci. “Sahám” po pepřovém spreji, když se ke mně blíží nepřátelsky vyhlížející pes. Mám chuť potrestat naštvaného psa, který omezuje mě nebo mého pejska (i když tím téměř vždy je vinen majitel cizího psa). Naštěstí (nebo bohužel?) u sebe sprej nenosím. Se psy jsem toho hodně prožil a několikrát jsem také pocítil, co je to kousnutí psem. 

Jak bych reagoval v opravdu kritických situacích? Nevím, jestli bych použil sprej na útočící psy a jestli by mi to vůbec pomohlo. Nejsem takový hrdina (či “hrdina”), a možná taky ještě ve mně něco dobrého zůstalo. Vím však jedno. Pokud někdo mě nebo mého čtyřnohého svěřence úmyslně a z důvodu uspokojení vlastních potřeb napadne či bude omezovat jiným způsobem, budu se snažit reagovat podobně. Je jedno, jestli se bude jednat o psa nebo člověka. V tu chvíli asi nebudu chtít řešit, jedná-li se o krajní nouzi či nutnou obranu. A kdo ví, kdo nebo co to nakonec odnese. Oko cizí němé tváře nebo zub toho, který si říká její páníček. Možná to odnesu právě já, ale spolehnout se vždy musím především sám na sebe. 

Nasazuji Báře vodítko a jdeme se proběhnout. A budu nás bránit proti všem. Proti všem čtyřnožcům i proti všem dvounožcům. Můj na volno puštěný pes si běžců nevšímá. Patří totiž mezi ně. A to i přesto, že je nezdraví. Já mu to kdysi zakázal! 

Předvídejte a předcházejte konfliktním situacím.

Nebojte se bránit!

 

Zdroj: www.behej.com