Proč štěně s průkazem původu aneb k čemu ty „papíry“ vůbec jsou?
Už často jsme se setkali s názory typu: My nechceme psa s průkazem původu, protože nechceme chodit na výstavy, ovšem nikdo nebere v potaz, že mít psa s PP neznamená, že na každou výstavu jít musím, je to omyl PP Vám umožní se výstav zúčastnit, není to však Vaše povinnost jak si plno lidí pořád a stále myslí…
Průkaz původu psa Vám otevírá magické dveře jako jsou výstavy a jiné akce.
U plemen uznaných FCI průkaz původu dokládá, že oba rodiče byli uznáni chovnými (tj. odpovídají standardu daného plemene, nejsou agresivní, mají složené zkoušky z výkonu, mají rentgeny kyčlí, loktů, vyšetřeny oči atd. – podmínky chovnosti se liší podle daného plemene.).
Při pořízení štěněte s PP víte na 100%, že rodiče tohoto prcka byly skutečně takovým plemenem jaké jste si vybrali. Průkaz původu Vám dává jakousi záruku, že kupujete štěně, jehož rodiče odpovídali standartu a splnily podmínky chovnosti. Tudíž Vámi koupený prcek bude odpovídat jak vzhledově, tak hlavně i povahově tomuto plemeni…
Bez PP
Při pořízení štěněte bez PP, si kupujete dle našeho názoru „zajíce v pytli“, jelikož nevíte, co Vám z prcka vyroste. Nemáte žádnou záruku, že vybraný hafan bez PP bude, jak vzhledově, tak hlavně i povahově odpovídat standartu plemene. Je to jako kdybyste šli do útulku a vzali si štěňátko, co vypadá jako německý ovčák, ovšem nikdo Vam už nezaručí, že štěně skutečně do velikosti německého ovčáka vyroste a hlavně, že povahu bude mít jako německý ovčák. Ptáte-li se v tuto chvíli, že v inzerátu inzerují, že Vam ukáží oba rodiče štěňátek bez PP, jak si ale člověk může být jistý že ukazovaný otec je skutečně otcem oněch klubíček? Viděli jste krytí? Nebo snad chovatel Vam předloží testy paternity, že oba rodiče co uvádí jsou skutečními rodiče? Nemůžete vědět nic, ani pokud Vam „chovatel“ ukáže PP obou rodičů, pořád to nezaručuje, že oba rodiče jsou skutečně těmi rodičemi – jistě matka štěňat bývá většinou jistá, ale jak si může člověk být jistý u otce?
A zde vyvstává otázka, proč tyto štěňata nemají PP, když jejich rodiče je přece mají a jistě by byli uchovněni? Štěňátka nemají PP, protože jejich rodiče buďto PP nemají, ale na 100% jsou čistokrevní (což ale opět nikdo nezaručí, neboť čistokrevný jedinec je ten co je zapsanný v plemenné knize, či registru, pokud tam zapsaný není, nejedná se o čistokrevného jedince, a to ani v tom případě, že se nějakému plemeni podobá), či na druhou stranu oba rodiče PP mají, zde ale vyvstává otázka proč také štěňátka nemají PP, že? Nemají PP zpravidla ze dvou důvodů, tim prvním a velice častým je, že na výstavy prostě nebyl čas (ovšem připomeňme si, že k tomu abyste uchovnily svoji dogu Vam stačí dvě výstavy s posudkem nejméně Velmi Dobrá a jedna bonitace, popřípadě pokud jste zodpovědný majitel, ještě uděláte rtg. kyčlí, ekg. srdce apod.) navíc v současné době jsou výstavy rozsety po celé ČR , takže zůčastnit se výstavy není zas tak obrovský problém, jak plno majitelů tvrdí. Ale vraťme se k tomu druhému důvodu, ten je že sice rodiče splňují podmínky zůčastnit se bonitace, majitel je tak zodpovědný, že má i výstavy a vyšetření navíc, ale přesto všechno je pes nechovný (většinou je to díky tomu, že pejskovi chybí jedno varle, má špatný zkus, chybí zuby, slepota, agresivita, bázlivost, a ve většině případů vysoká DKK – a s ní následují problémy s chůzi, kde pes kulhá, a větší procházka je i problém).
Někteří toto dělají z nevědomosti – jejich častá odpověď je, že by fenka měla mít za život alespoň jednou štěňátka, ale toto tvrzení je omyl, feny nijak nestrádají pokud štěňata nemají, feny se nenachávají nakrýt, protože by to pro ně bylo bráno jako „rozkoš“, ale velí jim to jejich hormony – rozmnožit se. Když se podíváme k vlkům, tak u vlčí smečky se rozmnužuje pouze alfa pár, ostatní slouží jako tety a strýčkové a nikdy svoje vlastní potomky mít nebudou, pokud ovšem nastane v přírodě nepříznivá doba, ani alfa pár do těchto podmínek nepřivede svoje potomky. Bohužel výsledek při tomto „množení“ je stejný – tucty štěňat bez PP, které se ani zdaleka nepodobají své rase. A přiznejme si, když někdo potká na ulici agresivní cosi, co se podobá německé doze, jak si myslíte, že na toto plemeno bude pohlížet? Jako na věrného rodinného společníka vhodného k rodině s dětmi? – protože tak je německá doga charakterizována.
Nebo v tom lepším případě si domu přinesete štěňátko, které je plné škrkavek, není ani naočkované, nemá čip, ani eupropas – řekněte chcete platit 8.tisíc za obyčejného voříška jakých je plno v útulku? Nakonec zjisíte, když zaplatíte na veterině očkování, odčervení, čip a europas, že jste se dávno přiblížily ceně nestandardního štěňátka (štěňátko nemá jedno varlátko, má špatný kus, špatnou barvu), nebo cenu nestadartního štěňátka dávno přesáhlo. ANO! Viděli jsme inzerát na štěňátka bez PP za 8.tisíc (štěňátka na první pohled křížená, možná s labradorem) a druhý inzerát na nestandardní štěňátko s PP za 8.tisíc! Pořád pochybujete o tom, že ti co maj štěňátka bez PP to dělají pro lásku? Pokud ano, proč štěňátka stojí o 2 tisíce míň než s PP? Přeci „ten chovatel“ psů bez PP neplatil výstavy, bonitace, krycí poplatek klidně i v zahraničí, kotrolu vrhu, čipování či tetování, nejkvalitnější granule, vystavení PP od ČMKU, odčervení, očkování a plno dalších věcí? Proč jsou tedy ty štěňátak bez PP za takové nehorázné sumy? A cena jde kolikrát i k desítkam tisíc???? Pokud máte peníze nazbyt, prosím klidně si kupte psa bez PP a „možná“ Vám z něj vyroste doga, možná taky ne, „možná“ povahu dogy bude mít, možná taky ne – to Vám nikdo nezaručí, doma se dva roky budete modlit, aby to doga skutečně byla.
Bohužel v dnešní době jsou také populární množírny
Množitelé často odchovávají štěňata v nevhodných podmínkách, krmí je vším možným jen aby ušetřili na nákladech a co nejvíce vydělali. Vůbec jim neni ostudné na feně odchovat 2 vrhy do roka a fenku tak strhat až k SMRTI!!! Není jim ani ostudné chovat po skupiná 4 feny a na ně jednoho psa, jenom aby feny skutečně zabřezly! Chtěly bychom apelovat na všechny. Nepodporujte toto množení!! Čím více lidí u nich koupí, tím více štěňat znovu vyprodukují a tim více fenech u nich přijde o život. Dokud bude odbyt budou množit víc a víc.. Ano i nám je těch klubíček u množitelů líto, ale pokud za něj zaplatíte 5.tisíc, tak jste tento „ne chov“ podpořily a můžete si potřást rukou, díky Vám bude dalších štěňátek, co jedly zbytky od stolu či pojídali svoje vlastní výkaly, slunce viděli jenom, když někdo otevřel dveře a veterináře a jiné věci nikdy nezažily.
Množitelé pro peníze se bohužel najdou i mezi chovateli psů s PP. Ovšem v daleko menší míře než je tomu u chovatelů psů bez PP. Avšak pokud budete vybírat pečlivě, nejspíš je rozpoznáte (kde a jak chovají psy, štěňátka, kolik psů mají apod.) Rozhodně zde platí: Důvěřuj, ale prověřuj !!
Závěr
Pokud i tedy chcete nějaké rozkošné plemeno pro jeho vzhled, a především povahu, ale nemáte dostatek financí na pořízení tohoto prcka, jsou zde čtyři možnosti. Buďto si pořiďte plemeno jemu podobné, ale ne toliko drahé (samozřejmě s PP), nebo zajděte do útulku a dejte novou šanci toliko rozkošným prckům, kteří tam čekají na nový domov, jistě se nějaký vhodný najde i pro Vás. Další možnost je podívat se na stránky tohoto plemene v nouzi – Doga v nouzi, voříšci v nouzi, bulls v nouzi… apod., získáte tak vysněné plemeno a ještě pomůžete najít nový domov… A poslední možností v dnešní době již zcela normální (pokud přeci jenom o to určité plemeno stojíte) je kontaktovat chovatele a domluvit se s ním, aby Vás kontaktovali v případě že je u nich (nebo se narodí) štěně s exteriérovou vadou avšak jeho cena je na stejné úrovni jako štěněte bez PP(špatná barva, zálomek na ocase, zlomený ocas, nesestouplé jedno varle) jejich cena je obvykle nižší, ale i přesto je to pesan, který vlastní PP, ovšem nikdy z něj nebude šampion, popřípadě nebude uchovněň, kvůli jeho vadám (připomínám, že štěně se špatnou barvou má automaticky napsano v PP nechovný, tudíž bonitace nepřipadá v úvahu.)
Pokud Vám přesto všechno jde i o to mít ono určité plemeno bez PP, protože je levnější a je Vám to jedno, děkujeme Vám, protože přesně kvuli takovým lidem další generace nepozná rozdíl mezi německým ovčákem a belgickým ovčákem, typický Yorkshirský teriér pro ně bude pes co má 6kilo a 30 cm v kohoutku!