Plemeno Belgický ovčák

0
78
BELGICKÝ OVČÁK
Belgický ovčák je všestraný pes, který je využíván u policie, jako vodící pes dokonce i jako obyčejný mazlík Smile
Byl vyšlechtěn v Belgii. Váží mezi 27 a 28 kg. Doroste do výšky 56-66 cm a řadí se mezi ovčácké a honácké psy. Číslo standartu Belgického ovčáka je 15.

 

Tito psy jsou velice aktivní, velice dobře cvičitelní a po dobrém výcviku i velmi spolehlivý psy. Je to vyšlechtěný pes nejlepších kvalit, v pohodě se vyrovná svému Německému protějšku (Německý ovčák) Dřívěji byly používáni jako psy na hlídání a pasení stád.
Belgický ovčák je rozdělen do 4 variant: Malinois, Groenendael, Tervueren a Lakenois
Ovšem co se týče uznání plemene není to tak jednoduché, uznání Belgičáci jsou jen: Belgický ovčák Malinois a Belgický ovčák Tervueren.
Groenendael je uznán pouze jako Belgický ovčák, oproti všem 3 ostatním variant Lakenois není uznán vůbec.
 
 
BELGICKÝ OVČÁK MALINOIS
Zkratka používaná v ČR: BOM
Malinois je krátkosrstý pes.Má rezavě plavé zbarvení s černými špičkami srsti a černou maskou. Není ani dlouhý ani mohutný ovšem má velice svalnaté a silné tělo. Uši má trojúhelníkového tvaru vysoce nasazené a pořád vztyčené.
Malinois se využívá jako společník, záchranář ale třeba i jako pomocník (vodící pes)
Belgický ovčák Malinois
BELGICKÝ OVČÁK LAKENOIS
Zkratka používaná v ČR: BOL
Lakenois je pes světlé barvy a kudrnatou srstí. Ovšem Lakenois je velice vzácný pes, mnoho chovatelů Belgických ovčáků ho ze svých řad vynechává nejspíše kvůli jeho venkovskému vzhledu.
Lakenois má nejmenší sklon ke kousavosti ze všech 4 variant Belgické ovčáka. Jde samozřejmě vycvičit stejně lehce jako ostatní Belgičtí ovčáci, jsou to poměrně bezproblémoví psy, když jsou v mladém věku seznámeni s určitými věcmi (děti, psy, atd) tak s nimi nemá v dospělosti problém.
 

BELGICKÝ OVČÁK TERVUEREN
Zkratka používaná v ČR: BOT
Tervueren je velice oblíbený pes jako Malinois, obě dvě varianty jsou neoblíbenějšími plemeny z Belgický ovčáků vůbec. Tervueren je dlouhosrstý pes s barvou žlutá s uhlováním (je upřednostňována) nebo šedá s uhlováním, ovšem obě zbarvení musí mít černou masku. Všechny 4 varianty jsou si velice podobní charakterem i povahou, pouze vzhled je rozlišuje.
Teruveren se také používá jako společník, obranář ale i jako pastevec ovcí, koz a jiných zvířat.

 BELGICKÝ OVČÁK GROENENDAEL

Zkratka používaná v ČR: BOG
Groenendael má dlouhou a celočernou srst, povoleny jsou jen malé bílé skvrny na hrudi, packách mezi polštářky a na koncích prstů zadních pacek. Stejně jako u Malinoise není ani dlouhý ani robusní, ale má silné a svalnaté tělo. Uši jsou také trojúhelníkového tvaru vysoko nasazené a pořád vztyčené.
Groenedael je využíván jako společník a nebo obranář, méně oblíbený pes kvůli jeho srsti která potřebuje neustálou péči. Policie využívá psy kteří nejsou nároční pro údržbu srsti. Ovšem i Groenendael je velice vhodný ke snadnému výcviku.
Belgický ovčák Groenendael