První pomoc u psa – epilepsie, popáleniny, otrava

0
87
[ratings]

Pokud už jste četli článek Jak poskytnout pejskovi první pomoc, tak máte základní představu o tom jak poskytnou první pomoc svému psímu miláčkovi. Nyní se podíváme na další úrazy, které se pejskovi mohou stát. Některým úrazům můžete předejít právě svojí informovaností.

Velká horka a přehřátí

Velká horka nedělají zle jenom nám, těžce je snáší i naši čtyřnozí miláčci. A přitom se ani nemusí s námi opékat na pláži. Největším nebezpečím jsou pro psy rozpálená auta. Z přílišného tepla můžou nejen zkolabovat, ale i umřít. Pokud vezete pejska v autě bez klimatizace s extrémě zkrácenou nosní přepážkou (buldog, boxer, mops, pekinský palácový pes) nebo psa, který ma sklony k nemocem srdce (kavalir King Charles, pudlík, malý bradáč nebo jezevčík), měli byste ho pravidelně ochlazovat studenými mokrými ručníky, utěrkami apod.

V horkých dnech bysme psa neměli zatěžovat ani dlouhými procházkami nebo sportovními výkony. Představte si jak ho kromě slunce vyhřívá i rozpálený chodník. Malá plemena se mnohem rychleji přehřejí než ty velké na vysokých nohách.

Spálení od sluníčka a horký asfalt

Že Vás to nenapadlo? Ano, je to tak. I pejsek se může na sluníčku spálit. Jedná se zejména o bezsrstá plemena, jakým je například čínský chocholatý pes (naháč). Těmto plemenům hrozí nepříjemné spálení pokožky. Proto je nutný speciální ochranný krém s vysokým UV faktorem a chránit je před přímým působením slunce.

Nebezpečně se však můžou spálit i praví chlupáči. Vzpomínáte si, jak vás na pláži pálil rozehřátý písek? Podobné pocity mají i psi, kteří chodí po horkém asfaltu nebo betoně. Na polštářcích se jim z rozpálených chodníků dělají puchýře. A když si je chtějí olizováním léčit, zavlečou si do ran navíc i infekci.

Nebezpečné popáleniny

Nic není pro pejsky větším lákadlem jako grilující se dobroty. Jakmile uvidíme svého miláčka bolestně skučet v blízkosti něčeho horkého, asi se popálil. Neztrácejte čas, ihned ho vezměte k veterináři. Kvůli srsti není vidět přímé poškození pokožky, je potřeba konat okamžitě. Ještě předtím popálené místo chlaďte, jinak se může popálenina dale rozšiřovat.

Telefonicky veterináře informujte, že se k němu chystáte dorazit, ať může zvířátko vyšetřit ihned jakmile k němu dorazíte. Každé popálení je potřeba vyšetřit u odborníka, protože pejskovi hrozí infekce nebo těžce se hojící rány. K veterináři doražte do hodiny od úrazu.

Pokud je popálenina větší než dvacetikorunová mince (u menších psů nebo koček), v případě větších psů větší než jejich tlapka nebo se zvířátku popálila hlava, záhyby, polštářky na nohách či tělesné otvory (pusa, anální otvor, pohlavní orgány), poranění je velmi nebezpečné, protože na těchto místech je pokožka velmi citlivá.

Otrava

Někdy stačí, aby se Váš miláček napil vody z misky, ve které jste si rozpustili hnojivo na květy. Nebo mu něco podstrčí soused, který ho nemá rád. Různé jedy vyvolávají různé příznaky. Většina jedů naštěstí způsobuje krátce po konzumaci zvracení nebo průjem. Takto se organismus proti nim brání. Když se ale jed dostane do vnitřních orgánů, léčba nemusí být účinná. Proto je nejúčinější hned vyhledat veterináře. Pokud je to možné tak i se vzorkem toho, co pes sežral.

Hadí uštknutí

V našich zeměpisných šířkách je většina hadů neškodných, ale nikdy nevíte s kým si Váš pes hrál ve vysoké trávě. Pokud tušíte, že stopy jsou po hadím uštknutí, tak poraněné místo desinfikujte a psa hned odvezte k veterinárnímu lékaři. Ránu mu nevysávejte, nechlaďte ani končetinu neškrťte. Jinak by jed v místě kousnutí způsobil pod rankou nekrózy. Komplikace po uštknutí se mohou objevit i po 24 hodinách, po několika dnech mohou pejskovi selhávat ledviny. Samozřejmě jsou i hadi neškodní, kteří pejskovi neublíží. Na obrázku vidíte užovku červenou a zlatého retrívra, kteří spolu vychází výborně. Prostě psí láska.

epilepsie

Projevy epilepsie

Už jste viděli psa, který z ničeho nic spadl na bok, slintal, třásly se mu nohy a dokonce se počůral? Potom se po pár minutách, jakoby se nic nestalo, postavil. Byl to pes, který právě překonal epileptický záchvat.

U některých psů se epilepsie projeví už za mlada, u jiných propukne až v seniorském věku jako důsledek malé mozkové příhody, které jste si ani nemuseli všimnout. Někteří psi mají za celý život jen jeden epileptický záchvat, další už se nikdy nezopakuje.

Pokud dojde k epileptickému záchvatu navštivte veterináře. Podle věku psa a podle okolností, za kterých k záchvatu došlo, lékař udělá potřebné testy a zjistí, zda záchvat souvisí s jiným zdravotním problémem. Může se jedna o nádor, mozkovou příhodou nebo byl záchvat vyvolaný teplem (úpalem).

Kameny v měchýři

Snaží se váš pes vyčůrat, ale nejde mu to? Trápí se, ale maximálně z něj vyjde pár krvavých kapek. Pokud pes močí často, ale v malém množstí, možná mu močové kameny zablokovaly močovod. Moč se nemůže normálně vyloučit z močového měchýře. Pokud se moč nahromadí v měchýři, bříško zvířátka je tvrdé ( dávejte však pozor, aby ste ho nestlačili příliš silně!). Pokud jsou močové kameny hodně velké, je nutné jejich odstranění operací, jinak by se močovod mohl úplně ucpat. Jakmile uvidíte v moči vašeho miláčka krev, neztrácejte čas a hned s ním běžte k veterináři.

Jak vidíte, tak Vás může s Vaším pejskem potkat ledacos. Proto je dobré být přípraven a vědět, co dělat kdyby se objevila epilepsie, otrava či jiný výše uvedený případ. Pro zvětšení Vašeho obzoru o zdraví pejsků, doporučujeme přečíst články Vzteklina a Parvoviróza. Ale jestli máte spíše náladu na něco zábavnějšího, tak je tady článek o Psi a co o nich bylo řečeno.