Anální žlázky u psů – prevence, příznaky a léčba

0
183
[ratings]

Protože máme za sebou téměř celé prázdniny strávené na veterině, kdy nezůstalo jen u vyprazdňování, ale museli jsme se poprat se třemi ošklivými záněty a následně i operací, tak se pokusím dát dohromady vše, co jsme se dozvěděli od veterinárních lékařů, veterinárních techniků, internetu, knih a nebudou chybět ani informace z oblasti homeopatie a zaručené babské rady 🙂

Anální žlázky všeobecně

Anální žlázky, nebo také paraanální pachové váčky, jsou párový orgán uložený pod ocasem po stranách řitního otvoru (podle ciferníku ). Je to pachová žláza obsahující silně zapáchající látku. Za normálních okolností je žláza naplněná nažloutlou zakalenou silně zapáchající tekutinou, která odchází spolu se stolicí. Pejsek ji také může pustit při strachu. Problém, který může nastat je ucpání žlázek nebo absces. Abscesy se tvoří přímo ve žlázách. Na problémech s vyprazdňováním análních váčků se podílí několik faktorů. Může to být z důvodu zácpy, málo časté stolice, řídké stolice, nedostatek pohybu nebo nedostatek prostoru pro vytváření teritoria (původní účel sekretu análních žláz).

Anální žlázky a jejich problémy

Když dojde k přeplnění žlázek nebo zhoustnutí sekretu, pes má pocit nespecifického diskomfortu. A jak poznáte, že není něco s pejskem v pořádku?

  • Psa může obtěžovat svědění na různých místech, především na hřbetě u kořene ocasu, při vykusování těchto míst se případně přidruží doprovodné kožní problémy
  • Pes může např. jezdit zadkem po zemi, tzv. “sáňkování”
  • Vykusování srsti, např. hrudní končetiny nebo kůže na břiše či ocase

Sekret stagnující ve žlázkách je velmi agresivní. Pokud nedojde včas k vyprázdnění přeplněných análních váčků, sekret se dále zahušťuje a dojde k úplnému ucpání žlázek. Pak často dochází k zánětu žlázek a někdy až k tvorbě píštělí, které vypadají jako hnisavé ranky do kůže vedle řitního otvoru. Je-li sekret ve žlázkách zadržován dlouho, může se to projevit i celkovými příznaky.

  • Ucpané anální váčky je třeba nechat odborně vyčistit veterinářem
  • Zanícené anální žlázky je třeba přeléčit antibiotiky
  • U velmi problematických případů může být indikováno i operativní odstranění análních váčků

V případě, že bude Váš pejsek projevovat výše zmíněné příznaky, je nutné sekret z váčků mechanicky odstranit. Tento úkon si nechte ukázat u veterináře nebo zkušenějšího chovatele. Preventivní vymačkávání žlázek u psů, kteří nejeví žádné problémy, se nedoporučuje, protože to anální žlázky stimuluje k další tvorbě sekretu. U psů, kteří trpí na ucpávání análních váčků, je frekvence vymačkávání individuální v řádu měsíců. (zdroj: www.vetcentrum.cz). Na obrázku vidíte, kde jsou anální žlázky umístěny.

anální žlázky

Anální žlázky a náš Enzo

Poprvé jsme museli vyhledat veterinární pomoc z důvodu plných análních žlázek okolo 6.-9. měsíce jeho života. Zprvu vše vypadalo dobře. Sekret byl takový, jaký má být. Anální žlázky se mu to plnily trochu rychleji, než třeba ostatním pejskům, ale to nebyla žádná vada na kráse. Zkrátka každý měsíc jsme museli na veterinu, kde mu pomohli a byl zas klid.

Mezi projevy nepatřilo sáňkování, jako je tomu u většiny pejsků, ani vykousávání srsti, či zvýšená pozornost směrem k daným partiím, ale drbání. Když si představíte psa, který má v kožíšku nějaké ty blechy, tak přesně tak se choval i náš Enzo. Zadní packou si drbal oblast za předními packami a na hrudníku. Takto se dokázal drbat i ve stoje, kdy udržoval rovnováhu na třech tlapkách a čtvrtou se drbal.

Co to mohlo způsobovat?

Nejen u našeho Enza jsme spozorovali, že se žlázky plnily mnohem rychleji, když pejsci dostávali tzv. “umělé dobroty”. Zejména schmackost, denta rask, denta stix (Pedigree). Stačila jedna kostička a za týden, či dva jsme mohli jít na veterinu. Vypustili jsme tyto “mňamky” a přešli na holistické granule plné bylinek (přechod z Puriny na Timberwolf) a náš Enzo měl z čista jasna rok klid.

Většina veterinárních lékařů Vám řekne, že strava s tímto problémem nemá co dělat. Nebo, že je tento problém dán geneticky, šlechtěním plemene a nebo konzistencí výkalů. Pokud nemá pejsek tuhá hovínka, nedochází k samovolnému vylučování a sekret se hromadí. Pokud se sekret včas nevymáčkne manuálně, tak vznikají záněty, abscesy a píštěle.

U nás tomu bylo opět trochu jinak, Enzo měl vždycky hovínka prvotřídně pevná a tvrdá (až na pár průjmových viróz). Takže u nás na otázku “PROČ?” Byla jasná odpověď: “genetika”. Ovšem, s tím já až tak moc nesouhlasím. Kdyby to bylo opravdu tak, tak by nenastala po změně krmení roční pauza, kdy jsme o žlázkách ani nevěděli. Ale kdo ví …

Babské rady

Některým pejskům údajně pomáhají kosti (kosti vždy syrové, např. kuřecí krky, křídla). Ale pozor, ať pejskovi nezapřičiníte zácpu! Spolu s kostmi se doporučuje krmení syrovým, tzv. BARF. Že by ta zdravá výživa měla opravdu něco do sebe? A má teorie byla správná?. Mnohé publikace se zmiňují o pozitivním vlivu nenasycených mastných kyselin na tvorbu a charakter sekretu, tj. zkuste podávat pejskovi rybí tuk, lososový olej, apod.

Homeopatie

Pomocí některých homeopatických přípravků můžete docílit, že se anální žlázky budou vyprazdňovat samy. Osobně jsem na tyto přípravky slyšela velikou chválu. Bohužel jsem se o tom dozvěděla až v době, kdy měl náš pejsek na žlázkách mechanické překážky a ty se oblbnout homeopatiky nedají. V takovém případě lze použít pouze operativní řešení problému.

Po delším časové odmlce se objevil již druhý zánět. A to po změně granulí. Změnili jsme z Timberwolf na Artemis. Následovaly výplachy a lokální aplikace léčiv, které jsou pro pejsky hodně nepříjemné a bolestivé.

Třetí zánět se objevil cca tři týdny po vyléčení druhého. Tentokrát jsme do ordinace dorazili s “boulí” na zadečku. Pravá žlázka byla doslova zabetonována, nebylo možno propláchnout. Od veterináře jsme dostali antibiotika formou injekce. Druhý den už bylo lépe, takže následoval opětně výplach a další antibiotika v tabletkách. Cca za týden bylo po zánětu. Ale jelikož na pravé žlázce byly již výše zmiňované mechanické překážky, které vznikly díky častému lokálnímu zásahu, tj. podávání mastičky do žlázky, bylo jasné, že se další zánět objeví cca do tří týdnů. Takže ihned po dokončení zánětu jsme si domluvili termín operace v psí nemocnici AAvet, kde jsme byli i léčeni.

Operace proběhla ráno. Zhruba v 8 hodin jsme tam našeho pejska odvezli a ve 14:00 jsme si ho už vezli zpět domů.

Průběh operace

Jako každá operace, i tato sebou nese svá rizika. Obzvlášť operace v místě řitního otvoru jsou rizikové, protože ho pejsek po operaci používá na kálení = spousta nečistot a bakterií. I proto se tato operace doporučuje až jako poslední řešení. Velmi často totiž dochází po operaci ke vzniku infekce či zánětu. Dalším velkým rizikem je praskání stehů. Pejsek by po dobu deseti dnů měl přijímat speciální stravu, která zajistí, aby neměl pes průjem či příliš tuhou stolici. Průjem by mohl zvýšit riziko infekce a tuhá stolice zase popraskání stehů. My jsme podávali “rozčvachtané” vařené kuře s rýží s vodou. K tomu jsme podávali Lactulosa sirup. Je to šetrné projímadlo, které jen natahuje do střeva vodu, nijak drasticky to nedráždí peristaltiku. Pejskům chutná – je sladké 🙂

Další riziko této operace je poškození svěrače, ať už pouze dočasné, či trvalé. Žádný operatér Vám předem neřekne, jak vysoké riziko hrozí. Dočasné poškození svěrače je cca 40%, které se nevyhlo ani nám. Druhý den po operaci, kdy měl pejsek průjem a svalstvo nefungovalo, to stálo opravdu za to. Důležité je udržet rány i anální otvor v čistotě. To nikdy nemůžete v domácích podmínkách zajistit na 100%, a tak je nutno ránu a anus čistit, čistit a zas jen čistit. My jsme tento problém měli jeden den, čistili jsme cca každých deset minut speciálním roztokem. Doporučuji pro tento případ pořídit dětské jednorázové podložky a spoustu sterilních polštářků na omývání.

Druhý den po operaci následovala kontrola. Na kontrole pejskovi změřili teplotu, vyndali kanylu z packy, píchly antibiotikovou injekci a do dalších dnů jsme obdrželi antibiotika v prášcích.

Pokud nenastanou nějaké komplikace, další kontrola bude až za deset dní, a to kvůli vyndání stehů.

Za skvěle odvedenou péči vděčíme týmu veterinárních lékařů z AAvet Praha, operaci bez komplikací provedl MVDr. Ivo Stehlík, kterému patří za pečlivě udělanou práci velký dík. Věřím, že teď už je pro Vás téma anální žlázky jasnější a držím palce, ať jsou Vaši pejsci zdraví.

Pro více článku o zdraví našich pejsků se podívejte například na Jak poskytnout pejskovi první pomoc. V sekci zábavné články o našich pejscích se můžete pobavit na Psi versus lidé.