Pondělí, 3 října, 2022

Stopy……

Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
 • Autor
  Příspěvky
 • #18885

  Ať koukám,jak koukám nikde nevidím tohle téma.Copak tady nikdo nestopuje?
  Já začala až teď (asi před 14 dny),s velkou na 15.měsíci a s malou na 7.měsíci,..zatím jenom nášlap a už i  pár kroků,ale obě nášlap docela kašlou a mají tendenci jít dopředu – zatím bez předmětu…..

  #18886
  Indy
  Člen

  A kde to děláš? Já chci dělat plochy… ale ještě nevím kde. Stopy nevím – myslím, že plochy jsou zábavnější.

  #18889

  Když si vyjedem cvičit(hnedka už  beru automaticky salámky),tak koukám po polích,kde se mi to zdá dobré,nejlepší pro začátky malé oseníčko,tak hupsnu z auta a během chvíle mám našlapáno obě( těch pár metrů je za minutku).Jenže teď už nám to docela začínají všechno zaorávat[img]plugins/editors/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif[/img] a tam je nevezmu.Už jsme zkoušeli i pěknou louku.Názory pro začátečníky jsou ale rozdílné,někdo ti řekne že louka je těžká do začátků,ale jiný zase že se nemá až zas tak ulehčovat,tak to beru kde se dá…….doufám že nám to vydrží…

  #19133
  dogs-mam
  Člen

  ….oranice je opravdu těžká, stejně jako silnice , nebo  posekaná louka, kde zůstane ležet uschlá tráva , která je hodně aromatická…..v podstatě na začátek je nejlepší našlápnout si na louce /nejlépe zrána , kdy je vysoká vlhkost – ta stopu brzdí při odpařování /tzv. pachový čtverec / při zájmu vysvětlím/ a poté začít s rovnou stopou…nestopovat v začátcích na loukách kde paří slunko , která je silně zazvěřená atd…také dát pozor jak jde vítr atd….na začátku stopu označit u levé nohy…postát na místě, setřít ze sebe částečky pachu / moc nedupat aby se nenarušila příliš půda, která má své osobité pachy a pak /při začátku drobnějším krokem /pokračovat v chůzi a do stopy vkládat pamlsky….je důležité vybrat si nějaký bod a na ten stopu vést , na konec stopy dát napachovaný předmět a pod něj větší pamlsek…následuje povel lehni / ve směu stopy / a samozřejmě na závěr velká pochvala a třeba odhození balonku aby pes byl hodně motivovaný….začínat rovnou stopou na louce / nejlépe zrána když je rosa , později lomy a změna plochy, přechody / např-louka-les atd….ale to už jsme daleko…..musí se vycházet z toho, že každej pesan stopovat umí, je to pro něj přirozené , jen je na nás aby to dělal tam kde chceme a když to chceme…:-))
  …některý pejsek nejeví o pamlsky na stopě zájem a přechází je ačkoli je jinak žravý….já to tak měla s mojí fenkou…ta věděla, že na závěr dostane kuř. stehýnko/ z vetamixu  / , tak ji nějaké drobné pamlsky nechávali chladnou:-))….na některé pejsky , kteří musí být moc motivovaní se při nácviku používá tzv. vlečka…..do sáčku se dají třeba sardinky,udělá se do něj malinkatá dírka a sáček se vleče mezi nohama po stopě…..většinou neodolají ani ti ,,nejznuděnější,, stopaři a stopu jedou s čenichem zarytým v zemi :-)))))

  #26270
  Nikita a Diesel
  Účastník

  chci se zeptat ohledně vlečky. jak si pes spojí pach dobroty s tvm pachem? děláme klasický stopy přes pamlsky a i tam mam dojem že ta mrcha čuchá spíš pamlsky než ten ostatní pach. začaly sme teda prodlužovat vzdálenost prokrmenejch a neprokrmenejch úseků a zdá se to v pohodě. u tý vlečky mi ale přijde že fakt musí jet jen po pachu tý “návnady”. nebo ne? je tu někdo kdo má “dodělanou” stopu na vlečku? neumim si to představit

  #26294
  dogs-mam
  Člen

  podívej asi takhle…..každý pejsek se již narodil s tím, že umí sednout, lehnout, sledovat stopu atd…my máme za úkol naučit ho aby to dělal kdy my chceme..na povel…jestli učíš stopu na pamlsek či vlečku je jedno a to samé…..pejska tím donutíš aby si vyčenichal to co mu tak libě voní…některým pejskům stačí při nácviku pamlsek, druhý využije již zmíněnou vlečku….z té pak přecházíš na pamsky, které postupně odbouráváš….vždy musí být odměna na konci stopy…aby měl pejsek motivaci….máš to stejné jako při vypracování cizí stopy / u pejska již kvalitně stopujícího / …mohl by ses zeptat stejně- jak pes pochopí, že má jít po stopě , kterou cítí poprve v životě….když doposud chodí jen po mé…?
  U nácviku stop je důležité nespěchat, postupovat z nášlapných kruhů, čtverců atd přes čerstvou rovnou stopu a tu dle kvality vypracovanosti prodlužovat…..je dobré učit pejdu při vyšší vlhkosti, kdy se pachový oblak drží nad stopou / ideální mlha, mírné mrholení/ …nechat pejska na začátku stopy pořádně nasátpach a poté teprve popouštět, zbytečně na něho nemluvit a hlavně nekárat, netrestat a sám být v klidu, aby jsi nepřenášel na pesana svou případnou nervozitu…jak pejsek pochopí co po ěm chceš máš vyhráno:-
  )) ve starších knihách se popisuje nácvik prvotního vyhledání psovoda po jeho pachu takto….najít na pejskovi známém místě takovou plochu aby tam byli např. dva keře vzdálené od sebe cca 5m později více/….někdo ti pejdu podrží a ty se mu schováš za první keř tak, aby tě viděl , že se tam schováváš….poté se pes půstí s povelem hledej stopa a on tě samozřejmě neomylně hned najde…velká pochvala…poté to opakuješ s tím, že zalezeš za druhý keř / to ovšem už pejda nevidí / …pomocník opět pustí pejska  povelem hledej stopa-ten letí opět za první keř…tam tě však nenajde a začne čmuchat…s pomocí pomocníka by tě měl po tvé stopě vyčenichat… pak samozřejmě huronská pochvala…:-))je to jen takrychlé shrnutí—-takže odpověd na tvou otázku je -na vlečce vysvětlíš pejdovi, že má čenichat ptž na závěr dostane dobrůtku…pak přecházíš a pamlsky..do každé stopy…později ubíráš a ubíráš….takže vlečka je jen částí nácviku…přeji hodně úspěchů:-))…každopádně začínáš-li se štěndem, či pesulou začátečníkem…doporučuji začít na kruhu, čtverci, trojůhelníku a hlavně se spoustou trpělivosti:-))

  #26295

  A co tedy je lepší.Voňavé pamlsky (salámky,uzeninka,sýry….) nebo klasické granule?Já s holkama začínala na voňavých kouskách a pak jsme přešly na granule,jedné to bylo šumák protože je to žravec,ale Cay jak není moc žravá,tak s tím mněla po přechodu problém,ale jelikož čmuchá tak to postupem času “vzala”.Právě v tomhle se názory zkušených výcvikářů dost liší,asi je opravdu na každém co si jak zvolí ….Ale smetánek nebo jogurtím v závěru prostě nesmí chybět….

  #26296
  dogs-mam
  Člen

  Bobánku, to je tak…např. policie či hodně opravdu vymakaných psovodů to dělá tak, že na stopy jde zásadně s hladovým pejskem a třeba třetinu denní krmné dávky / grancle/ dostane právě na stopě, další třetinu třeba na poslušnosti…..i více…prostě svou denní dávku dostane granulku po granulce jako odměnu…..já, vzhledem k tomu, že vše dělám hlavně pro radost svou a psí používám na stopě různé pamlsky..ale ne grancle, páč ty nejsou mým psům vzácné…samozřejmě nejdu na stopu s nabaštěným pesem, ale hladovět ho den dopředu taky nenechám….co se mé fenky týče, ta stopovala na pamlsky jen v nácviku, je to ten typ co jde za cílem a pamlsky ji po cestě spíše rozptylovali …a že to byli pochoutky / od párečků, sýrů až po škvarky a maso:-))…věděla že ji na konci čeká odměna většinou ve formě kuřecího stehýnka z vetamixu…jsou malé a do kila jich je hodně:-))….u juniora naopak musím pamlsky střídat aby byli vždy překvapením…naposledy to byla tláča….ale je radost vidět jak má čenich vraženej u země a je hlavně slyšet, že fakt čenichá….ale s ním jsem na začátku, je to mimino….takže tak…málokdy uvidíš kynologa na vysoké úrovni, že by se matlal s tláčou na stopě…ani ti to nedoporučí…to děláme jen my, co bereme pesany hlavně jako rodinu, kámoše a nemáme před sebou nijak vysoké cíle a je nám fuk jestli pejdula ve svém životě složí nějaké základí zkoušky či niikoli:-))..když ano, je to radost…když ne..svět se nezboří:-))…a takhle přesně to funguje u mě:-))

  #26322
  Nikita a Diesel
  Účastník

  moc moc děkuju za vyčerpávající odpověď. 🙂 už nějakou dobu stopujeme. jde to sice pomalu ale jde to. začínáme s předměty tak tak okukuju fora a články co se stop týká. a jen mě zajímala ta vlečka. vůbec mě nenapadlo že se stejně musí pak přejít na prokrmenou stopu. myslela sem že je to náhrada za pamlsky.

  #26327
  Lumpík, Black
  Účastník

  nemohl by sem někdo napsat postup jak začít stopovat? já se k tomu nějak nemůžu dokopat a pořád si myslím, že mám málo informací 🙁

  #26334
  dogs-mam
  Člen
Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.