pejsi s PP – chov zdravých i nemocných psů

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 75)
  • Autor
    Příspěvky
  • #29140
    Nikita a Diesel
    Účastník

    zajímalo by mne jestli při koupi pejska s PP očekáváte jakési “zdravotní záruky”. jak se koukáte na chov jako takový. Mělo by se chovat jen na 100% zdravých jedincích, nebo jsou vyjímky aby chov nezanikl? Jak se chovat pokud pejsek s PP má zdravotní problém evidentně získaný ještě když byl u chovatele? Pište své názory a postřehy, budu ráda.

    #29147
    Jimmy
    Účastník

    Můj názor je, že jestliže se jedná o pejska s PP, mělo by jít o jakousi “záruku”, že pejsek bude ve všech směrech v pořádku. S tím si ho i majitel přeci pořizuje. Kdyby mi to bylo jedno, pořídím si psa bez PP nebo nějakýho voříška a budu počítat s tím, že se může něco vyskytnout. Při koupi psa se podepisuje i kupní smlouva, my to tak aspoň měli, takže by to tam mělo být asi ošetřený, ne? Problém je v tom, když nějaký zdravotní problém nastane později, jak to řešit. Protože když už někdo štěně doma má, těžko ho bude “reklamovat” chovateli. Možná na to někteří hřeší a něco sem tam zatají. Já bych to teda rozhodně řešila s chovatelem…Pokud je normální a nemá štěňata jen na kšeft, tzn. že mu na nich záleží a má je jak vlastní děti, tak by to s tebou měl nějak vyřešit.

    #29152
    Stage
    Účastník

    jojoj souhlasím s erdinou že by to předchozí majitel od kterého ste si štěně pořídili měl nějak vyřešit popřípadně uhradit veterinární péči….

    #29154
    Nikita a Diesel
    Účastník

    ptám se jen obecně, zajímá mě to. co když se nejedná o onemocnění ale např. parazity? nebo něco “jednoduše léčitelného”. řešili by jste takovou věc s chovatelem nebo symi? nechali by ste si to pak proplatit? no a jak je to s chovem na zdravých/nemocných psech jak sem psala v prvním příspěvku. zajímalo by mě to.

    #29157
    Jimmy
    Účastník

    Tak pokud je to něco jednodušše léčitelného a není to vyloženě něco dědičného či zanedbaného chovatelem, tak bych to asi neřešila. A co se týká toho chovu u ne zcela zdravých psů, tak tam podle mě zase záleží na tom, o co konkrétně se jedná. Pokud je to nějaká drobnost, která by se u štěňat ani projevit nemusela, tak to asi problém nebude. A množit psy s nějakými závažnými chorobami je asi nesmysl. Proč by to kdo dělal…V tomhle případě by ty papíry drobátko ztrácely smysl. Prostě člověk musí používat rozum a dělat nějakou selekci. Byť na úkor zaniknutí nějakého chovu, i když je to teda dost tvrdý…

    #29158
    Easy Euforia
    Účastník

    Při koupi psa s PP vždy očekávám záruky – že bude pes vypadat dle standardu, že bude povahově odpovídat plemeni, že bude zdravotně v pořádku. Pokud tomu tak není, předpokládám, že zodpovědnost za danou skutečnost přebere chovatel, pokud já sem dodržela vše, co jsem měla – krmila jsem kvalitní stranou, dodávala pejskovi vitamíny, socializovala, prostě po všech stránkách se o něj starala zodpovědně. Mám už jednu zkušenost, kdy feně v 8 měsících objevili DKK 2/3 a odštěpy a výrůstky v loktech. Chovatelka se zachovala super, postarala se, pomohla, byla oporou, dodnes jsme díky tomu velké kamarádky. Dodnes, kdybych chtěla, mám od ní další štěně “zadarmo”. A to v podstatě ona za to vůbec nemohla, ona tohle nemohla ovlivnit, rodokmen má čuba perfektní, i další sourozenci a příbuzní jsou “bez chyby”, ale my jsme to holt vyžrali 😛
    Jinak já jsem pro chov pouze pejsků s PP, u psů bez PP pouze chov pod nějakým dozorem , kontrolou. Avšak i u psů s PP bych u 90% plemen chov zpřísnila, více zdravotních testů, povahových testů, zkoušek. Prostě aby každé plemeno opravdu zůstalo tím plemen a nedělali se z lovečáků a teriérů gaučáci bez využití v praxi.
     

    #29159
    Jimmy
    Účastník

    velice dobře napsaný a výstižný, musim jen souhlasit[img]plugins/editors/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif[/img]

    #29160
    Nikita a Diesel
    Účastník

    easy: sakra kazíš mi průzkum 🙂 erdina: měla jsem namysli dědičná, nebo onemocnění získaná od matky která se sice projevit nemusí (většinou ale ano) jejichž léžba je zdlouhavá a např. nákladná. nejedná se o žádnou vadu oproti standardu, povahovou změnu nic. teď nevím co uvézt jako příklad. ale i třeba to dkk. máte pocit že je lepší chovat na feně která má třeba 2/2 (povoleno pro chov) protože jsou dvojky prostě normální a aby bylo zachováno plemeno, nebo by se mělo chovat jen na opravdu zdravých jedincích? vzala by sis štěně po rodičích s displazií 2/2? ta dkk je jen příkal ale myslím tak jakékoliv onemocnění. co je přednější udržení chovu daného plemene nebo zdraví potomků?

    #29163
    Jimmy
    Účastník

    no, jak jsem tady četla, tak je riziko DKK i po naprosto zdravých rodičích, takže je to otázka…i přesto bych ale asi volila rodiče úplně zdravé, kde je to riziko přeci jen nižší, s DKK žádný zkušenosti nemám, ale třeba u westíků je často dědičné kožní onemocnění, různé alergie, ekzémy atp. v tomhle směru bych teda rozhodně byla pro chov jen naprosto zdravých pejsků, těch problémů s tím je pak opravdu hodně, péče o takové pejska je náročná, a to nejen finančně, a trpí tím právě i pes, jakmile se porušila přísná dieta, třeba když něco venku sežral, okamžitě nastoupily hrozný problémy, to za to fakt nestojí, a tak je to se vším, určitě i s DKK, a když se takový zdravotní problém bude předávat dál, je tady asi dost velká pravděpodobnost, že se to povede ke zhoršení v dalších generacích, nebo se pletu?
     

    #29165
    Jimmy
    Účastník

    nemám úplně tak představu o tom, jaká stádia DKK ještě nejsou tak závažná a jaká už působí problémy, takže těžko v tomhle směru soudit

    #29166
    Easy Euforia
    Účastník

    například u DKK bych chovala jen na 100% zdravých jedincích, u malopočetných plemen, kde je snaha o zachování plemene bych byla ochotná jít do 2/2, ale já osobně bych si takového psa nikdy nepořídila, který by měl tuhle DKK v rodokmenu. U onemocnění kožních atp. bych chovala jen na zdravých jedincích a pokud je ta nemoc testovatelná, dala bych to jako podmínku pro chov

    #29168
    Jimmy
    Účastník

    co já můžu říct po svých zkušenostech s těmi alergiemi, už bych si pejska s takovými dědičnými dispozicemi taky nevzala

    #29170
    Nikita a Diesel
    Účastník

    dobře u dkk jsou jasně měřitelné stupně. ale co např. ty kožní onemocnění alergie? ještě někdo s názorem?

    #29776
    Bessa
    Člen

    Musím říci, že můj vlkodav má alergii na bleší kousnutí. Bohužel jednu blechu pobrala ještě u chovatele tak to dopadlo blbě. Blechu jsme samozřejmě vyndali, ale ty následky? Měsíc se ještě pořád drbala, jako kdyby měla v kožichu celou rodinku 🙁
    No, jen jsem chtěla říct, že většina chovatelů nic nepřizná, pokud se na to nemusí dělat testy, které každý zájemce může vyžadovat. Jako např. DKK, vyšetření srdce apod.

    #29783
    emilemil
    Účastník

    Dobrý podvečer všem, dlouho jsem tu nebyla a tato diskuze mě zaujala, že se musím přidat.
    Napsali jste, že kyž si kupujete psíka s PP OČEKÁVÁTE ZÁRUKU, že pejsek bude v pořádku. Tak s touhle teorií bych si psa nikdy nekoupila, protože bohužel jsou mezi námi tací, kteří se pokusí pro zbonitování zvířete udělat cokoli !!!!! A jejím jedno jak budou vypadat štěňata. Důležitý je zisk. Vrh se povede, ne moc kvalitní štěnda se uklidí. A co. A když se vrh nepovede, nevadí, všichni umřeli a prodávají se jako bez PP a nebo ani to nechci domýšlet. Nejlepší je si třeba na výstavách, nebo z internetu, od poradců chovu zjistit něco o majiteli. Jak štěňata z jejich vrhů vypadají, jak jsou na tom zdravotně a pod. Už podle toho kde mají pelíšky a jestli jsou majitelé ochtni vám ukázat kde minča mají, je vidět, jaký mají přístup k odchvům. Ale každé zvíře stejně jako člověk je originál, a proto někdy zapracuje genetika, a někdy stejně jako u nás lidí si řekneme proč zrovna můj pes musi být alergik, nebo cukrovkář….. ALE NEŠTĚSTÍ I TAKOVÉ PEJSKY MILUJEME.   
     
     

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 75)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.