Mudi a pyrenejský ovčák

Aktuálně je na stránce zobrazen 1 příspěvek (celkem z 1)
  • Autor
    Příspěvky
  • #28591

    [u][b]MUDI [/b][/u]
     
    Povaha mudi vychází z historie a původního využití plemene. Ovčáci potřebovali houževnatého psa, který vydrží pracovat s ovcemi od rána do večera, 365 dní v roce, bez ohledu na roční období či počasí.
    Neposlušný pes byl pro ovčáka na obtíž a protože ovčáci neměli moc času na výcvik psů, museli se jejich psi učit velmi rychle. Stejně tak potřebovali psa, který se od nich a od stáda nehne na krok, bez ohledu na to, kolik zajíců či srnek běhá po okolí.
    Pravý mudi je proto neunavitelný čipera, nezmar a rošťák, který vás stále pronásleduje na každém kroku. Dobře socializovaný a vedený mudi je optimista, který stále číhá na vhodnou příležitost, jak vás, sebe i okolí pobavit.
    Mudi je velmi citlivý, svou povahou se podobá hodně belgickému ovčákovi. Potřebuje trpělivé, citlivé, ale důsledné vedení. Učí se velmi rychle, nový cvik si zapamatuje už po několika opakováních. Je hyperaktivní a potřebuje hodně pohybu a zaměstnání. Při nežádoucí činnosti stačí psa upozornit nespokojenou intonací, není potřeba křiku či snad dokonce fyzických trestů!!!
    Díky své vysoké inteligenci je mudi značně vynalézavý a je nutné ho proto neustále zaměstnávat. Pokud nemá dostatek požadovaného vyžití, najde si zábavu sám – většinou začne vyvíjet jakoukoliv destrukční činnost.
    Autor: Bára Sajdoková
     http://www.mudiklub.estranky.cz/ 
     
    [u][b]PYRENEJSKÝ OVČÁK [/b][/u]
    [b]S KRÁTKOU/DLOUHOU SRSTÍ V [/b]
    [b]OBLIČEJI [/b]
     
     Je původní variantou Pyrenejského dlouhosrstého ovčáka, která vznikla křížením jednotlivých rozdílných typů a přikřížením plemen evropského původu /např. Holandského ovčáka, skotského ovčáka, šelite/ s cílem získání nejlepších pracovních vlastností bez ohledu na exteriér.
    A jelikož je nadále povoleno spojení Pyrenejského ovčáka s krátkou srstí s Pyrenejským dlouhosrstým ovčákem /není to však vhodné pro drobné odchylky ve stavbě těla a tvaru hlavy/ ztěží z nich budou dvě opravdu samostatná plemena. Stále budou jednotlivci rozdílní v délce srsti. A tak i nadále budou i zkušení chovatelé Pyrenejských ovčáků kolikrát na pochybách o kterou variantu se vlastně jedná. V Německu, Švýcarsku, Rakousku i v zemi původu ve Francii je v průkazech původu štěňat uváděn jen mezinárodní název Berger des Pyrenées a následně až v dospělosti při bonitaci, chovatelská komise rozhodne, zda se jedná o variantu normale nebo původnější jedince face rase – s
    hladkou tváří, trochu delším čenichem hlavou pokrytou krátkou, jemnou srstí, celkově vyšším vzrůstem a kratším tělem.

    Typickým znakem je trojúhelníkový tvar hlavy podobné medvědí a lehká kostra. Jedinečný je jejich pozorný výraz , vyzařující živost, temperament a radost. Od přírody je to poslušný pes s minimálním loveckým pudem. Při rozumném
    a citlivém zacházení je rodinným skřítkem, věrným společníkem. Vůči cizím lidem je zdrženlivý, obyčejně vyčkává jak se neznámí zachovají. Po pracovní stránce je i on všestranný, vždy oddaný člověku. Již po staletí vždy doprovázel sedláka, hlídal jeho dům, i vodil ovčí stáda. Nyní je nápomocen při lavinách a náhlých katastrofách, při pátrání záchranářů a zdravotníků, je také častým účastníkem sportovních soutěží.
     http://www.kchmpp.cz/pyrenejsky_ovcak_s_krsrsti_v_obliceji.html
     
     

Aktuálně je na stránce zobrazen 1 příspěvek (celkem z 1)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.