Výchova a výcvik štěněte na míru

0
53
[ratings]

 

Dostala jsem jako dárek knihu, kterou napsal pan Stanley Coren – Inteligence psů. Naprosto mě nadchla, doslova jsem ji zhltala jedním dechem a pak jsem se v klidu vracela k jednotlivým pasážím. A uvědomila jsem si jednu zásadní věc, že tato kniha nebude moc oblíbená. Neboť jasně ukazuje na problém, který u našich pejskařů přetrvává a dlouho přetrvávat bude.

Výchova a výcvik štěněte na míru

Tím problémem je víceméně jednotný model na výcvik psa, aniž bychom počítali se specifikou plemene, k tomu přidali schopnosti a povahu daného jednotlivce, zakomponovali do toho představy a očekávání majitele a teprve potom psovi „připasovali“ výchovu a výcvik tzv. na míru.

Bohužel ještě stále u nás tvrdě přetrvává výcvik, odvozený de facto pouze z pracovní inteligence a poslušnosti. Z toho podle mne pramení spousta problémových psů, neboť majitelům pracovní výcvik není vlastní nebo příjemný. Vzhledem k tomu, že na vesnicích nemají žádnou možnost rad, výchovy a výcviku podle jejich naturelu a mentality svého miláčka, volí raději cestu samovýchovy. Tato samovýchova je většinou bez valných zkušeností a pouze využívají rady nasbírané v parku. Po druhé pubertě se ukáže, kde byla výchova slabá nebo žádná. Ovšem jako správný český člověk vím, že „ten můj pejsek toto nikdy nedělal, ale od té doby co…… „ důvod proč se vždycky najde a pokud ne?

Na druhou stranu vzniklo mnoho organizací, které mají snahu pracovat s každým jednotlivcem podle jeho osobnosti a schopnosti. Tyto organizace využívají při znalosti plemen, jejich specifika a navíc jsou schopni přijmout za své skutečnost, že pes má své pocity. Jako má rád, chce, postrádá, smutní, prostě má svůj mentální život a vědomí. Prostě pes není stroj, ale tvor s duší a určitým stupněm inteligence. Výchova a výcvik odvozená z této teorie je ovšem náročnější a delší. Je k ní třeba daleko více znalostí a zkušeností, trpělivosti a důslednosti. Ovšem má velice kvalitní výsledky, neboť vychází z přirozeného prostředí psa – smečky a navíc se zřetelem k specifikaci daného plemene.

Rovněž je potěšující, že v rámci chovatelských klubů vzniká mnoho aktivit, které jsou danému plemeni vlastní a vycházejí tudíž z přirozeného prostředí. Ovšem nevýhodou zde bývá, že se tyto aktivity týkají povětšinou pejsků s průkazem původu, což je sice samozřejmé, ale prolomit hradbu zastaralých metod to pomůže jen velmi málo.

Záměrně použiji jeden zveličený příklad pana Corena – potkáte-li člověka, který učí kolii zabít tři krysy a diví se, že ona je obíhá stále dokola a shání je do stáda, aniž by jim ublížila, věřte, že to není ten pravý, který je schopen vám poradit nebo pomoci s výchovou Vašeho miláčka. Nejvíce jste zranitelní v době, kdy Váš pejsek je štěňátko, proto o to více přemýšlejte o radách a tak zvaně zaručených a osvědčených receptech a raději si vše dvakrát ověřte, neboť Vás čeká více nejméně 10 roků společného žití s Vaším pejskem a já bych Vám přála, aby to byly roky šťastné. Ovšem bez dobře vychovaného miláčka to nepůjde.

Podívejte se na další články o výchově a výcviku pejska, například na Jak naučit psa povel aport nebo-li přines.