Jak vybrat psa?

0
57

Pořízení psa:
Rozhodli jste se, že si pořídíte psíka – kamaráda na celý život, parťáka, který Vás podrží, se kterým si užijete spoustu legrace, který vás NIKDY nezradí a neopustí. Výběr plemene je jedna z nejdůležitějších rozhodnutí. Zvažte Vaše možnosti, požadavky a nároky.

Výběr je opravdu široký. Doporučuji vymezit si okruh pár plemen a číst, ptát se, učit se. Nejlepší je zajít na nějaké forum, či webové stránky konkrétního plemene a vše si o něm zjistit, udělat si obrázek podle více názorů a zkušeností. Pokud Vám nezáleží na plemeni, zajděte si do útulku, najdete tam tolik němých tváří, kteří budou rádi, když se jich ujmete, že se nestačíte divit. Pořízení psa ať útulkáře či čistokrevného není levná záležitost a nejdená se jen o pořizovací cenu (v případě čistokrevných psů). Měli byste mu zajisti kvalitní stravu – což je nejdůležitější a určitý komfort. Na Vašem psu by jste neměli šetřit! Musíte počítat také s případnými výdaji v případě nemoci či úrazu. Dnes už se dají pejsci i pojistit. Pokud si chcete pořídit psa, je Vám jedno odkud a koupíte mu první krmení v hypermarketu, které někde uvidíte, tak za 1. nevím co děláte na těchto stránkách a za 2. jste prostě debil. Při pořízení pejska byste o něm měli něco vědět (o plemeni), být na něj připravení a zajistit mu krásný a kvalitní psí život po Vašem boku.

s PP nebo bez PP:
Večná otázka, nebaví mě to pořád psát a opakovat se, tak to napíšu tak, jak to vidím z mého pohledu já.
PP, tedy průkaz původu. Nevím, kde vznikla fáma, že PP slouží jen k výstavám a ke zkoužkám. Tyhle činnosti jsou jen “výhody” PP. PP slouží hlavně k tomu, abyste měli záruku o tom, jaký váš psík bude, že z něj opravdu vyroste to, co chcete a máte alespoň částečnou záruku, že bude zdravý. Teď mluvím hlavně o DKK a DLK. jelikož mám retrievra, zajímám se zejména o tohle plemeno a to má s DKK a DLK celkem velké problémy. Pokud si pořídíte pejska s PP, neznamená to automaticky, že je Váš pes vhodný pro chov. PP jsou jen první krok k možnosti mít krásná a všemi majiteli (bohužel i těmi nezodpovědnými) chtěná štěňatka. Druhý krok je splnění bonitace, která je u každého plemena jiná. Pokud jí psík projde, můžete směle chovat.. U retrievrů jde o složení jedné zkoužky, absolvování dvou výstav s posudkem alespoň VD (Velmi dobrý) a rtg DKK do 2/2. Pokud Váš retriever tyto zkoužky nesplní, znamená to, že něco není v pořádku a není vhodný do chovu. Tak to prostě je a to bysme měli respektovat. Další věc je otázka peněz, ano psi s PP jsou dražší, ale proč? Majitel platí za bonitaci, výstavy, zkoužky, veterináře, samotné vystavení PP, zápisy do plemenné knihy. Vynakládá čas, usilí a peníze aby nabídl zdravého a standardního psa, protože mu na tom záleží a své psy má opravdu rád.

bez PP – tedy bez původu. Bohužel, těchto pejsků je mezi námi stále víc, než těch s PP. Proč? Myslím, že hlavně proto, že spousta lidí, laiků, kteří prostě jen chtějí psa a nic si o jejich chovu nezjistí (což mi příjde hodně zvláštní), si myslí, že PP prostě slouží jen k těm výstavám. Je snadné otevřít atlas psů, sednout si s rodinkou a vesele vybírat plemeno mezi tolika krásnými psíky na obrázku. Pak většinou padne finanční otázka a rozhodnutí o pejskovi bez PP. Nejen, že zvýšíte poptávku po (dále) popsaných psech, ale v lepším případě to skončí tak, že z pejska vyroste vzdáleně podobný tvor obrázku z knížky, v té horší variantě z toho vyroste cosi, co má ještě problémy s klouby a je to agresivní. A všichni se diví, proč to nemá tu krásnou popisovanou povahu, o které psali v té knížce. ptáte se proč? Protože tam jsou popsaní psi, kteří byli léta šlechtění k určitému standardu, povaze, temperamentu a vzhledu, což Vám zajistí jen pes s PP.

Pejsek bez PP po rodičích s PP:
Schválně se podívejte na nějakou inzerci, kde jsou nabízení psi, kolik jich tam najdete. Jednou jsem dokonce četla větu “nabízím ke krýtí psa bez PP po rodičích s PP” toto je opravdu jenom vtip pro skutečné chovatele a kynology a oblbovací fráze pro nevědomé lidi. To, že má pes papíry je sice krásné, ale k tomu, aby mohl krýt či mít štěňata ho to neopravňuje (respektive jeho majitele). Pokud je člověk “jen” chtivý peněz, pořídí si dva pejsky stejného plemene s PP a prostě množí, klidně dvakrát do roka, hlavně, že se to (třeba právě kvůli té větě) prodá. Vždyť je to tak jednoduché, dneska se nepapírový štěňata “modních” ras prodávají klidně i za deseti tisíce. Není to výhodné? Nicméně, vraťme se k podstatě. Víceméně je to už popsané o pár řádek výše. Popíšu tedy příklad z praxe – Mám čubu s PP (Sely), je to parádní standardní retrívr, kdybych se rozhodla na ní množit štěňata, nechám na ní skočit nějakého pěkného retrívra a bylo by… Čuba nemá žádný viditelný problém a je hezká, tak co. Ale já nejsem množitel a proto jsem chtěla Selynu uchovnit a proto jsem chtěla složit bonitaci. Udělali jsme OVVR, byly jsme na výstavě a nechali jsme udělat RTG DKK. Výsledky vyšli velmi špatně, podle slov veterinářů nemá smysl posílat na oficiální zhodnocení. Selyna nebude uchovněná a její štěňata nemohou dostat PP. (A krásná věta je na světě) Kdybych čubinu nechala krýt v domění, že je zdravá (problémy nejsou viditelné ani teď) dala bych v sázku život třeba 10ti dalších psů, jelikož by její vadu pravděpodobně zdědili (a to bych nevěděla, jak je na tom otec). Kolik si myslíte, že se najde lidí mezi množiteli, kteří takovéto vyšetření u svých psů dělají? RTG kloubů, vyšetření srdce, očí atp?

Štěňata:

Pokud máte pejska s PP a máte uchovněno, patříte mezi ty zodpovědné chovatele, kteří to mají v hlavě v pořádku a svého psa milují a dávají mu vše. Pokud máte psíka s PP, který neprošel bonitací a přesto chcete štěňata či máte psa bez PP, vám bych psa bez mrknutím oka sebrala. Proč.? Nejen, že se chystáte množit psa bez průkazu původu, kterých je v útulcích milion a stále hledají domov, ale také dáváte v sázku nešťastný život dalším psům, kteří mohou zdědit kteroukoliv vadu po svých předcích ať už se jedná o DKK, povahu, či vzhled. Protože nemáte PP, nemůžete si nic ověřit, nestrávili jste ani chvilku času ověřením povahy, vzhledu ani zdraví, nevložili jste ani korunu do uchovnění… Defakto nevíte o psech a vašem plemeni nic (celá bonitace je také o vzdělávání o celkovém chovu psů a získávání zkušeností v oboru), jen chcete štěňata. Nezajímá Vás, že tím jen ohrožujete plemeno Vašeho psa, které nemusí odpovídat standardu, nezajímá Vás, že můžete množit nezdravé jedince, ale říkáte si milovníci psů. Je jednoduché vzít fenu a nechat jí připustit sousedovým (snad) labradorem. A budete mít krásná štěňátka, která za dva roky bolestí nebudou moct běhat nebo budou agresivní na děti. Tací množitelé jsou postrachem všech plemen, jelikož se postupně mění objektivní náhled veřejnosti na dané plemeno v počtu případných napadení či zdravotních problémů, ale nikdo už se nepídí po tom, zda byl pes s PP či bez.

Výběr Chovatelské stanice:
Nejdříve bych si na internetu našla pár CHS a vybrala si třeba 3 – 5 nejsympatičtějších. Zjistila bych si o nich co nejvíce. Šla bych se podívat na výstavu, kde by mohl být zástupce CHS, našla bych nějaké odchované štěňata a kontaktovala majitele, poptala bych se na forech, můžete se poradit i s poradcem chovu. Každopádně nejdůležitější je asi osobní návštěva CHS. Majitel by Vám měl být sympatický a hlavně vyjít s čímkoliv vstříc. Měli by Vám představit alespoň jednoho rodiče, říct Vám pár informací, ukázat Vám jejich PP. Potom už musíte sami poznat, kdo je podle Vás nejvstřícnější a nejvhodnější. Hodně štěstí!

Závěr:
Pokud chcete psíka pro radost nebo na výstavy, zkoužky, chov, pořiďte si ověřené jedince od lidí, kteří se jim věnujou, starají se o ně a chovají se zodpovědně, jak k lidem, kteým své psy prodávají, tak k samému plemeni psa, které chovají. Nepodporujte množitele neověřených psů jen za účelem vydělání peněz. S poptávkou roste i nabídka a k tomu vezmete naději dalšímu pejskovi, který by byl s Váma šťastný stejně jako ten, který byl “udělán” ja kvůli lidské sobeckosti nebo chamtivosti… Pokud je Vám to i po přečtení mého názoru jedno a stále chcete psa bez PP a platit za ně – “děkujeme Vám”, jste další z lidí, kvůli kterým další generace lidí nepozná rozdíl mezi NO (Německý ovčák) a BO (Belgický Ovčák), bude pro něj typickým Yorkshirským teriérem 6-ti kg prase a šedivýho psa s ušima dolů bude považovat za labradora!!
Závěrem bych chtěla ještě zdůraznit, že nedělám rozdíly mezi psy s PP a bez PP. Dělám rozdíly jen v lidech.