Je oblékání psa nutnost nebo módní doplněk?

by


A co na to pes?

Ne každý pes přijme nošení oblečků bez okolků. Mnozí psi se tváří „ustaraně“ a doslova nejsou ve své kůži. Jiní reagují snahou o sundání alespoň části jejich róby, jiní stojí jako zařezání a neví, co si s tím počít. Některý pes si zvykne na psí obleček hned při prvním nošení, jiným to trvá podstatně déle. Většinou však platí, že zvyk je železná košile. Psi, kteří nosí oblečky pravidelně, či velmi často, si na ně zvyknou a berou je jako samozřejmost. Ovšem i u nich platí, že mají některé „kousky“ oblíbené a jiné neoblíbené. A často to umí i dát najevo. Pokud některé oblečky Váš pes bude nosit rád a jiné ne, jednoduše jim je nedávejte nebo alespoň hledejte problém, proč je pes nerad nosí. Kde ho něco táhne, dře, překáží nebo se příliš „vrtí“. Ne každý módní doplněk je pohodlný.

Historie, současnost a budoucnost

Móda psích oblečků teprve začíná. Byly sice k vidění už před několika lety, většinou však pouze podomácky ušité či upletené. Až za poslední asi 6 let se zvýšila jejich kvalita i oblíbenost. Lidé se dělí na dva typy:

  1. Ti, kteří v tom vidí pouze praktičnost a nic dalšího nejsou ochotni tolerovat
  2. Ti druzí v tom vidí módní vyřádění se
  3. Tvrdí odpůrci jakýchkoliv psích oblečků

Podíváme-li se na to nezaujatým neutrálním pohledem zjistíme, že psí obleček je u některých psů praktická věc. Netřeba tedy oblečky úplně zavrhovat. Při pohledu na spoustu modelů a typů svršků se nepochybně jedná pouze o módu poukazující na kreativitu majitele psa. Řekla bych spíše, že to není móda, to by bylo možná chybné pojmenování. Je to především zábava člověka. V České republice je zatím minimální množství těch páníčků, kteří by se věnovali oblékání psů jen „pro parádu“. Hledají v oblečení pro psy spíše praktičnost, i když se zároveň snaží udržet slušivou střídmost. V posledních pár letech byly sice v módě šátky na obojcích a kšiltovky, ale tento trend pomalu upadá. Letošním rokem začínají být majitelé psů více odvážní a neoblékají psům pouze kšiltovky, praktické pláštěnky do deště a hřejivé neforemné svetříky. Začínají podléhat módě a snaží se mít sice prakticky oblečeného psa, ale hlavně slušivě. A pokud možno, sladěného s oblečením majitelky. Přiznejme si – oblékání psů dle módy je zatím doménou zejména žen. I letos zůstávají majitelé psů většinou u nenápadných barev (zejména hnědá a černá) a jednoduchých barevných kombinací. Často jsou k vidění proužky nebo kostkovaný vzor. Přesto se najde i několik páníčků, kteří koupí v obchodě své fence i svatební šaty. Údajně je barvou současnosti barva fialová. Psí oblečky někoho šokují, jiného decentně rozesmějí. Někdo zůstane bez povšimnutí, jiný upřímně pochválí, že vkusně oblečený pes upoutal pozitivně jeho zrak. Ne každý má jasný postoj ke psím oblečkům a teprve si ho tvoří. Některé oblečky jsou rozmar, jiné ryze praktická záležitost. Kam se bude ubírat tento trend? Zůstane jen u praktičnosti či to bude nový módní trend? Nebo se budou tyto dvě dráhy prolínat? To ukáže až čas.

Eva Nohelová

Stránky: 1 2 3 4

Share

Napsat komentář

Přejít k navigační liště