Je oblékání psa nutnost nebo módní doplněk?

by

Materiál

Ceny oblečků se pohybují v rozmezí od 200 Kč až po 2 000 Kč. Záleží, nejen na velikosti, ale také na materiálu, propracovanosti, celkově složitosti ušití daného modelu a na „značkovosti“ zboží. K zapínání se používají zejména klasické zipy, ojediněleji knoflíky a cvočky. Suchý zip není nejvhodnější pro dlouhosrstá plemena. Je vhodný pouze u krátkosrstých plemen nebo u botiček, kde suchý zip často dotvoří vhodnou velikost podle tlapek psa. Jen připomínka majitelům dlouhosrstých plemen, že třením srsti o drtivou většinu materiálů používaných na psí oblečky vzniká statická elektřina. Proto je vhodné před oblečením oblečku srst psa ošetřit antistatickým sprejem k tomuto určeným, abychom předešli zacuchání srsti a následnému rozčesávání dlouhých chlupů. Například duté vlákno nevytváří elektrostatické výboje. Proto je vhodné se i na tento problém u prodejce předem informovat, ať nedojde hned v prvních dnech používání ke zklamání. Také by si měl být člověk vědom, že nevhodné volení teplých oblečků při relativně vysoké teplotě může právě naopak u psa způsobit jiné zdravotní komplikace – přehřátí. Při výběru oblečku nezapomínejte na jednoduchost při jeho oblékání. To oceníte zejména, když spěcháte nebo je obleček velmi zašpiněný.

psi oblecky moda

Do čeho psíka obléci

Do psích oblečků zahrnujeme nejen bundy, mikiny, trička, vesty, pláštěnky, botičky, sukně, šaty, kombinézy, kšiltovky, čepice a šátky, ale také spodní prádlo včetně kalhotek při hárání, pyžama, župany či dokonce společenské obleky a večerní róby. Samozřejmě existují celé psí soupravy. Většina je veskrze módním doplňkem, některé jsou však i funkčně praktické. Módní jsou kapucky a do oblíbenosti přicházejí výšivky na mikinách se jménem daného psa. Stále žádanějším zbožím jsou kolekce dvou téměř identických triček. Jen ten střih a velikost musí být upraveny. Jedno je pro pejska a druhé pro majitele. Ano, to je typický příklad vlivu módy, nikoliv praktičnosti v oblékání psa. Módním oblečkům podléhají zejména majitelé malých psů. U velkých je to spíše výjimkou. Velká plemena lidé oblékají jen sporadicky a hledí hlavně na praktičnost. Byť jistě také nechtějí navléknout na svého psa cokoli. Také chtějí, aby i jejich pes byl oblečen slušivě, decentně a nenápadně.

Vždy zvažte, proč obleček vlastně chcete svému psovi koupit. Musí totiž sloužit k účelu, za jakým jej pořizujete. Pokud má být zejména do deště a mokrého počasí, doporučuji dbát na nepromokavost materiálu. Má-li být do sněhu, musí být zejména hřejivý a pokud možno s minimální absorpcí, zvláště máte-li dovádivého psa. Má-li obleček plnit funkci estetickou, na materiálu co do praktičnosti moc nezáleží. Jen musí být pohodlný pro psa a líbivý pro oko člověka (alespoň pro oko majitele a lidí, kterým se tento pomalu se rozvíjející kynologický trend líbí).

Jestli má být obleček zejména praktický, je vhodné jej nechat pošít také reflexními nášivkami, aby jste pejska dobře viděli Vy i řidiči. Tuto vychytávku ocení všichni zejména v zimním čase, kdy den je velmi krátký. Obleček tedy může být nejen módní, ale i praktický.

Botičky – jen hloupý žert?

Botičky z praktického pohledu mají pouze tři využití a to první je ještě diskutabilní. Všechny možnosti využití botiček jsou zdravotní.

  1. Prevence na prosolených zimních cestách a chodnících
  2. Ochrana poraněné packy před infekcí a pro snadnější zahojení
  3. Prevence poranění při sportování

Botičky jsou často k zahlédnutí na závodech psích spřežení a rozhodně ne z důvodu, že by psům mohla být na tlapky zima. Botičky by vždy měly mít protiskluzovou úpravu, aby se nestaly psovi nebezpečnými. A jestliže se jedná o ochranu poraněné tlapky, tak by měly být nepromokavé. Pokud se pro psí botičky rozhodnete, dbejte na výběr nejen dobrého materiálu, ale také velikosti. Prodávají se po dvou nebo čtyřech kusech.

Pokračujte ve čtení článku na stránce 4, kde se dozvíte,  co si o botičkách myslí Váš pejsek

Stránky: 1 2 3 4

Share

Napsat komentář

Přejít k navigační liště