Je oblékání psa nutnost nebo módní doplněk?

by


Psi celoročně ubytovaní venku

Samozřejmě u psů celoročně ubytovaných venku je obleček nejen zbytečný, ale hlavně nevhodný. Při delším nošení se může postupně promočit a tak je pes stále ve vlhku. Dále je organizmus psa zmatený a neví, zda má hustotu srsti přizpůsobit teplu či zimě. U těchto pejsků už se bude jednat asi opravdu jen o módní doplněk.

módní doplněk oblékání pejsků

A co srst říká na sníh?

Velmi praktické jsou návleky na uši pro psy s dlouhýma a hustě osrstěnýma ušima. Tyto návleky se využívají např. u kokršpanělů, kavalírů a další. Návleky se pejskům nedávají proto, že by jim na uši mohla být zima, ale proto, že sníh srst na uších důkladně obalí sněhovými koulemi nejrůznějších velikostí a pro psa je tato skutečnost nadmíru nepříjemná.

V době zasněžených cest a straní jsou vhodné psí oblečky, které kryjí místa s dlouhou, relativně jemnou srstí. Na takovou srst se totiž během krátké doby nalepí sníh a vytvoří se tak plochy s těžkými sněhovými či ledovými kuličkami. Ty jsou nejen těžké, ale velmi často brání psovi v plynulém pohybu.

Některé modely psích oblečků mají „dlouhý rukáv“. Jiné pokrývají jen trup nebo dokonce i jen poměrnou část trupu. Co do praktičnosti je „dlouhý rukáv“ velmi vhodný pro dlouhosrstá plemena, která chceme uchránit v dešti před přemírou bláta, před posypem z cest a chodníků. V zimě jsou vhodné z důvodu již zmíněných sněhových bambulí na srsti. Délka „rukávu“ však nesmí bránit plynulému pohybu psa. Naopak obleček bez „rukávů“ je vhodný pro krátkosrstá plemena, která potřebujeme v mrazivých dnech zahřát, neboť procházka rychlostí krok sun krok a ke všemu na vodítku při -15 °C je rozhodně nezahřeje. Takový obleček však musí chránit zejména ledviny. Krátký model pro parádu, je opravdu jen pro parádu, neúčelný.

Velikost psího oblečku

Obleček buď v obchodě vyzkoušejte nebo si jej nechejte ušít na míru. Rozhodně nelze spoléhat pouze na uvedení plemene. Někdy i po upřesnění pohlaví zůstanou u jednotlivců v proporcích velké rozdíly a obleček pak nemusí vůbec sedět. A to platí pro každé plemeno. Ke koupi správné velikosti oblečku pro pejska musíte znát alespoň základní rozměry svého psa.

A ty jsou:

  • obvod hrudníku (v nejširším místě)
  • délka od začátku kohoutku psa po kořen ocasu
  • obvod krku (v místě obojku).

Drtivá většina oblečků se šije pro určitá plemena bez ohledu na to, zda se jedná o fenu či psa. Určitý prostor v dané partii se vždy ponechává pro bezproblémové venčení. Vždy myslete na to, že obleček musí dobře padnout. Nesmí být ani velký, ani malý. Jinak nejenže neplní svou funkci, ale může způsobit i odřeniny na kůži, omezovat pohyb apod. Pokud nebude obleček pejskovi sedět, tak ho začne v lepším případě nesnášet, v horším případě budete psa i několik dnů léčit.

Pokračujte ve čtení článku na stránce 3, kde se dozvíte jaké jsou nejlepší materiály na psí oblečky

Stránky: 1 2 3 4

Share

Napsat komentář

Přejít k navigační liště