Cestování a dovolená s pejskem – tipy, rady, zkušenosti

0
81

[ratings]


Pořídili jste si pejska, ale víte, že Vás čeká v blízké době dovolená. Co teď? Kam dát našeho miláčka když jedeme na dovolenou nebo prodloužený víkend mimo domov? Vzít ho sebou nebo nechat známým na pohlídání? Nebo to vyřeší psí hotel? Těch v ČR není zas tak moc a člověk má vždy tak trochu strach, zda o něho bude postaráno jak se patří. I vy máte tento problém? A co třeba dovolená s pejskem?

Dovolená s pejskem nebo bez?

Je nutné posoudit, jak Vás pes vnímá změnu v okolí. Když se projevuje nervově labilní při odloučení od pána, odmítá stravu, je nepokojný, potom odloučení od Vás může způsobit silné psychické trauma. V takovém případě se trápí i ti, kteří pejska hlídají a stejně i Váš milovaný mazlíček. Pokud se ho rozhodnete dát během dovolené do psího hotelu, je třeba zvážit všechny pro a proti. Je nutné se dopředu seznámit prostředím a způsobem starostlivosti o psi daného zařízení. Ceny psích hotelu bez stravy přo Vašeho miláčka se pohybují od 250 CZK – 400 CZK za den. Cena může být různá v létě a zimě. Pokud pes zůstane v takovém hotelu, je nutné sepsat dopředu smlouvu se všemi detaily, které se týkají Vašeho psa. Může se zdát, že je tohle tvrzení přehnané, ale staly se už případy kdy majiteli vrátili úplně jiného psa a on neměl žádné důkazy o tom jakého psa do hotelu přinesl. Taky je potřeba si dát pozor, aby byly ve smlouvě napsané služby, za které si platíte.

Dovolena s pejskem cestovani 3

Rozhodli jsme se jet s pejskem

Rozhodli jste se, že dovolená s pejskem bude větší zábava. Nezapomeňte však na důležité povinnosti, které musíte před odjezdem zařídit. Pes cestující do zahraničí musí mít svůj cestovní pas. Tento průkaz nahrazuje vnitrostátní očkovací průkaz a je jediným platným dokladem na cestě do zahraničí. Pas nese název: ” Pas zvířete v zájmovém chovu “. Pas je vydáván pověřeným veterinárním lékařem pouze když je pes tetovaný nebo označeny mikročipem. Zvířata se podrobí povinné vakcinaci proti vzteklině s každoročním přeočkováním. Všechny tyto změny musí veterinární lékař zapsat do pasu Vašeho psíka. Některé země mají specifické podmínky, za kterých může pes vstoupit na jejich území, proto je vhodné informovat se u svého veterinárního lékaře, na velvyslanectví konkrétního státu nebo v cestovní kanceláří, se kterou cestujete. Jsou státy, které zakazují vstup určitých plemen.

Cestování autem, vlakem, letadlem

Auto

V případě, že se rozhodnete pro cestu autem, prostor řidiče a psa by měla oddělovat mříž. V některých zemích je tato mříž dokonce povinná. Informujte se před odjezdem na Vaši dovolenou. Mříž Vás chrání v případě autonehody, aby pejsek nelítal po autě. Pokud pejsek sedí na zadní sedačce, tak byste mu měli pořídit speciální pásy do auta. Velmi dobrá je také deka, která se rozprostře přes cele zadní sedadlo, aby pejsek nespadl do prostoru mezi sedačkami. V autě někteří psi trpí, mohou mít závratě a nevolnosti. Zabránit tomu můžete tak, že jim před cestou dáte do misky jenom malé množství potravy a dostatek vody. Pro psa je voda velmi důležitá. Pes se totiž neumí napít do zásoby, takže určitě počítejte se zastávkami do Váši destinace. Lepší řešení než cestovat osobním autem je karavanem, kde je to pro pejska pohodlnější a méně stresující. Takto můžete převážet i více psů najednou. Jestliže musíte pejska nechat v zaparkovaném autě, tak omezte tuto dobu na minimum a auto zaparkujte ve stínu. V některých zemích je toto také zakázané.

Dovolená s pejskem cestovani 7

Vlak

Cestování vlakem v České republice je velmi výhodné. Každý železniční přepravce má stanovena svá pravidla, které se mohou lišit. V současné době je přeprava se psy všech velikosti možná pouze vlaky Českých drah. Bližší informace najdete zde. Malá zvířata v uzavřených schránkách jsou ve vlacích ČD přepravována zdarma jako ruční zavazadlo cestujícího. Aktuální informace o mezinárodní přepravě najdete zde. Cena u Českých drah se pohybuje od 15 Kč do 50 Kč, záleží jakého pásma budete spadat. Vlaky Regio Jet a Leo Express umožňují přepravu pouze malých psů, kteří musí být uzavřeni v klecích, koších nebo jiných vhodných schránkách s nepropustným dnem po celou dobu jízdy. Je třeba si dát pozor pokud při Váši cestě budete přestupovat. Do každého dalšího vlaku si musíte koupit opět lístek za 15 CZK. Nejvýhodnější řešení je zakoupit psíkovi celodenní lístek za 30 CZK a máte vyhráno. Cestování vlakem bývá pro většinu pejsků velká zábava, bez jakýchkoliv problémů.

Letadlo

Při cestě letadlem je nutné psa dopředu nahlásit, protože mnoho leteckých společnosti berou na své lety jen omezený počet psů. Pravidlem je že pes musí mít víc než 8 týdnu. Do kabiny ho ale vzít nemůžete. To platí i pro psy malých plemen. Psi se umistnuji do speciálně upravených přepravek v klimatizovaném dopravním prostoru. Poplatek za psa do 10 kg činí za jednu cestu okolo 1000 CZK. Vše záleží na druhu letecké společnosti. Pro více informací si přečtěte článek Pes a cestování letadlem.

Ubytování

Dobře vychovaný pes je v mnohých hotelech vítaným a platícím zákazníkem. Do určitých místností, jako je restaurace, bar a jiné společenské prostory má vstup zakázán. Je hodně hotelů, kde Vás s pejskem neubytují, proto je vhodné se předem informovat v hotelu. Někdy záleží jaké plemeno psa máte, jak je veliký, jak je starý a jakou má povahu. Obrovská doga nebo uštěkaný špic se do luxusního hotelu v centru města až tak nehodí a majitele hotelu to dobře vědí. Pokud jste narazili na hotel kde s pejskama nemají problém, počítejte s různorodostí cen v každém ubytovacím zařízení. Někdy to může být symbolický poplatek, někdy až polovina ceny dospělé osoby. Vynikající volbou je pronájem chatky, ve které strávíte krásné a ničím nerušeně dny s Vaším hafíkem. Je velmi vhodné vybírat chatku, která má oplocenou zahradu nebo husté vysázené túje.

Dovolená s pejskem cestovani 6

Kdy a kde cestovat?

Při volbě místa dovolené zvolte raději krajinu a terén, kde nebudete při každém kroku narážet na různé předpisy a omezení. Kvalifikované informace Vám určitě poskytnou cestovní kanceláře. Psi mají na letní pláže většinou vstup zakázán, takže je dobré se vyhýbat hlavní sezóně. Pro cestu na jižní místa je proto lepší zvolit chladnější ročně období, kde je méně lidí a omezení už nejsou tak přísná. Zvláštní půvab má dovolená během podzimního času strávená při jezeře. Pláže jsou většinou prázdné a jsou idelaní na krásné dlouhé procházky s Vaším psíkem.

Se psem do lesa

Rozhodli jste se pro dovolenou v naší krajině a chcete se toulat s Vaším pejskem po lesích a loukách. Myslíte, že Vám nic nehrozí? Jste na velkém omylu. Až 91 % všech lesů a poli v Čechách se nachází na mysliveckém revíru a tady může myslivecká stráž Vašeho psa zastřelit. Myslivci mají totiž oprávnění usmrtcovat v mysliveckém revíru volně běhající psy, které jsou vzdálené víc než 200 m od obydleného domku. Bohužel jsou i takoví myslivci, kteří když vidí psa, tak v momentě střílejí. Jsou to lidé, kteří striktně dodržují znění zákona. Když se něco stane, tak bude mít myslivec pravdu. Nikomu nedokážete že pes zvěř neštval. Proto ho radši nikdy nepouštějte v lese ani na loukách na volno.

Budu ráda, když napíšete svůj článek a zkušenosti jaká byla Vaše dovolená s pejskem. Myslím, že všichni rádi inspirují.