Výlet na Ronov u České Lípy

0
86
Pokud mohu doporučit, tak tento výlet je pro menší skupinku s pejskem či pejsky parádní procházkou.
Nejprve musíte najít výchozí místo. Ideální je zaparkovat u nádraží v Kravařích ( najít ho je složitější, než najít samotnou zříceninu). Vydáte se zpět a po pár metrech naleznete velkou info tabuli s fotkama a historií hradu. Po dalších zhruba 30 metrech odbočíte vlevo na zelenou turistickou značku, která vám nabízí zříceninu hradu Ronov ve vzdálenosti 1 km.
První část cesty vede pěšinkou mezi poli, po obou stranách lemovanou stromy, ale je možné jít i po poli vlevo od ní, kde je vyjetá ” traktorka”. Dále cesta vstupuje do lesa a po několika desítkách metrů dorazíte na rozcestí, kde odbočíte doleva. Stále se jde po pohodové lesní pěšince s mírným stoupáním. Uprostřed lesa naleznete zcela nové odpočívadlo s lavicemi a stolem, od něj začnete stoupat k hradu. Cesta se pomalu zvedá, později rychleji zvedá a poslední část je vskutku pořádnou horskou tůrou. Na vrcholku na Vás čeká zžícenina hradu sestávající ze dvou patrových staveb – jednou vstoupíte dovnitř, druhá je na protilehlé straně a poměrně velkým množstvím obvodových hradeb. Co je ale parádní je především výlet do okolí. Na jedné staně kopce a samotné Kravaře, na druhé straně pohled do dálky, kde můžete najít i slavný hrad Bezděz.
  
Stejnou cestou se jde i zpět, limitující je především místo posledních několika desítek metrů pod hradem, kde je pěšinka hodně úzká a kde je lepší dávat pozor, kam váš pes zrovna míří. Můžeme jen vřele doporučit. A když už náhodou na tento výlet vyrazíte, tak můžeme ještě doporučit nadaleký Hřídelík. Ale o tom třeba někdy příště.

” Nepovedený výlet za Roníkem a westíky ”  😀

Dneska mělí páníčci volno tak jsme se rozhodli, že navštívíme Roníka.
Jeho “byteček ” – Ronov je dokonce na mapě. Bydlí ale na pořádným kopci ti westíci