Anglický kokršpaněl – šibalský výraz v očích

0
90

Anglický kokršpaněl – stálý úsměv na tváři a radostné vrtění celým tělěm, to je typický obrázek kokršpaněla.Energického rodinného společníka i vášnivého loveckého pracant. Tento aktivní a veselý pes s loveckými vlohami je nejznámějším a nejrozšířenějším plemenem mezi tzv. španěly. Historie tohoto plemene se začala psát již před mnoha staletími, kdy v něm člověk začal formovat a rozvíjet jeho vrozené lovecké nadání.

Na původ jména kokršpaněla (cocker spaniel) existují dva názory:
1) mohlo být odvozeno od ptáka (sluky lesní, anglický woodcock), na jehož lovu se tento pes podílel.
2) podle jiné, pravděpodobnější teorie, vzniklo pojmenování ,,cocker” odvozením od pojmu ,,cock shooting” , čili střílení pernaté zvěře.
První klub- anglickýthe Cocker Spaniel Club – byl založen až v roce 1902.

LAMAČ SRDCÍ:
Jedná se o psa živého až nervního, veselého, temperamentního, citlivého, přítulného a přitom chytrého a odvážného.
Kokr má velmi přátelskou a milou pomahu.Je známí svou schopností získat si srde lidí. Je to však pes plný života a překypující energií a proto je velmi učenlivý a VDĚČNÝ za jakoukoli aktivitu a činost se svým pánem.

SPORTOVNÍ POSTAVA:
Anglický kokršpaněl je středně velký kompaktní pes.Feny dosahují kohoutkové výšky 38-39 cm, psi 39-41 cm, váha se pohybuje od 12,5 do 14,5 kg.
Má klenutou hlavu s dobře vvyvinutou mozkovou a hranatou čenichovou partií. Oči má středně velké, oválné.Zavěšené uší jsou nasazené ve výši očí.Má středně dlouhý svalnatý krk a silné tělo s dobře vyvinutým hlubokým hrudníkem. Přední končetiny jsou rovné, zadní široké a velmi svalnaté.
Má hladkou hedvábnou srst, né příliš bohatou. Neměla by být kudrnatá ani drátovitá. Bohatší je osrstění na předních nohách a na trupu. V průměru se dožívá 12 – 13 let.
————————————————-

Co já osobně na kokršpanělovi zbožnuji:

Agility kokra baví
Potřebuje hodně pohybu
Lovecké geny tento pes nezapře
Svým kukučem udolal už nejedno lidské srdce
Na kokra se prostě nemůžete zlobit 🙂
Pobyt v přírodě miluje za každého počasí
A nakonec? Ty jejich ve větru lítající ušoplácačky !