Vzteklina u psů – prevence, příznaky a léčba

0
159
[ratings]

Co je to vzteklina?

Vzteklina (též rabies, běsnění, lyssa) je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému všech teplokrevných živočichů včetně lidí.

Výskyt

Toto onemocnění je smrtelné a můžeme se s ním setkat po celém světě. Nejčastěji se virus u zvířat vyskytuje v míše a mozku, ve slinných žlázách a slinách. Často k nakažení dochází kousnutím postiženého zvířete. Zdrojem nakažení v přírodě můžou být jezevci, lišky, srnci a další zvířata. Z domácích zvířat nemoc roznášejí toulaví psi a kočky.

Nákaza

Virus vztekliny se přenáší slinami, tedy v praxi nejčastěji pokousáním. Vzteklina je tedy přenosná ze zvířat i na člověka.

Prevence

Jedinou účinnou prevencí je ze zákona povinná vakcinace. Proti vzteklině se očkování provádí u štěňat v 6-ti měsících. Potom následuje přeočkování v jednom roce života a následně pravidelně každý rok. Pokud se štěnětem cestujete do zahraničí, tak je možné první očkování provést ve 3 měsících štěněte. Je třeba dodržovat směrnice v chovech zvířat a především v oblastech se zvýšeným výskytem vztekliny. Další prevencí můžeme považovat vyhýbání se kontaktu svého psa se zvířaty, která jsou považována za nejčastější nositele vztekliny. Nesmíme podceňovat ani nejmenší kousnutí. Pokud člověk přišel do kontatu s nemocným psem, musí být ihned očkován. Po kousnutí člověka psem, je majitel ovinen přivést psa na veterinární prohlídku. První prohlídka musí být do 24 hodin od kousnutí, druhá probíhá pátý den.

Inkubační doba

Inkubační doba se pohybuje u psů kolem 3 – 8 týdnů. U jiných domácích mazlíčků trvá až 2 měsíce a u člověka vyjímečně i rok a déle.

Příznaky

Onemocnění u psů může probíhat ve dvou formách, v tzv. zuřivé nebo tiché.

Zuřivá forma – U zuřivé formy v prvním stadiu se pes začíná chovat jinak a mění své chování. Pes může být neposlušný, lekavý nebo i zuřivý, najednou přítulný. To trvá cca 3 dny. Můžou se projevit neobvyklé chuti, pořírání nestravitelných předmětů, zvýšená teplota, kašel, zácpa, žízeň, slintání nebo obtížné dýchání. Po prvním stadiu přichází doba zuřivost, trvající cca 3 – 4 dny. Pes se v této době toulá, má záchvaty zuřivosti a je útočný. Můžeme u psa sledovat vytřeštěné oči a často na jednom oku má zornici rozšířenou a u druhého naopak zúženou. Po tomto období přichází třetí stádium, pes se zklidní a nastává ochrnutí zadních končetin. Následkem ochrnutí má pes spodní čelist skleslou a nemůže polykat, jazyk má vyplazený a visí z tlamy. Nadměrně slintá a během 2 dnů nastává smrt.

Tichá forma – U tzv. tiché formy vztekliny se neobjevuje stadium zuřivost, ale nemoc přechází z prvního stadia rovnou na třetí.

Léčba

Toto onemocnění většinou končí smrtí.

Mapa výskytu vztekliny ve světě

Jak vidíte na mapě, tak vzteklina se opravdu vyskytuje celosvětově. V tomto případě se nejedná pouze o vzteklinu psů, ale i ostatních živočichů. Barvy označují, kde je nejvyšší risk nákazy.

zelená – nehrozí žádná nákaza vzteklinou

světle žlutá – nákaza hrozí hlavně v případě kontaktu s netopýry

oranžová – nákaza hrozí hlavně v případě kontaktu s netopýry a jinou volně žijící zvěří

červená – vysoká pravděpodobnost nákazou vztekliny. Doporučuje se očkování předtím, než do dané země pojedete.

vzteklina nemoci psu mapa vyskytu

 

Pokud Vás zajímá více článku o různých nemocech psů, tak se určitě podívejte na články Infekční hepatitida u psů nebo Leptospiróza u psů.