Jak poskytnout pejskovi první pomoc?

0
82
[ratings]

V častých případech jde při úrazech či nehodách o čas. Uměli byste poskytnout první pomoc svému pejskovi? Inspirujte se v tomto článku. Na to jak podat první pomoc pejskovi jsme se zeptali MVDr. Freyové. První pomoc je rozdělena do více kategorií nebo-li případů, které mohou v běžném životě nastat. Pokud si nejste jistí tím, zda jste poskytli svému pejskovi patřičnou první pomoc, tak určitě navštivte veterináře.

Jak podat první pomoc, když pejsek:

Zkolabuje

Pes může upadnout do bezvědomí, když se mu z nadměrného tepla přehřeje organizmus. Při přehřátí mu musíme co nejdříve ochladit celé tělo. Uděláte to tak, že ho  namočíte do studené vody nebo ho přikryjete mokrou studenou plachtou.

Když je příčinou kolapsu úraz, psa je třeba bezpečně přinést do veterinární ordinace. Musíme dat pozor, aby pejskovi nezapadl jazyk. Zjistit zda mu pracuje srdce, zda dýchá. Když ne tak mu opatrně dáme klasickou masáž srdce.

Poranil se a krvácí

Pokud je rána na končetině, uděláme nad ni jednoduché škrtidlo a vyhledáme odbornou pomoc. Pokud je rána v jiné oblasti, přiložíme na ni čistý tampon nebo kapesník, pak přitlačit a zafixovat. U různých typů ran se první pomoc liší.

Topí se

Záchrana psa velkého plemene je pro majitele rizikem. Pes by se chtěl dostat na svého pana jako na břeh a tím situaci jenom stěžuje. Když se pes topí  je potřeba něco hodit, něco čeho se zachytí a přitáhne k břehu. Záchrana malého psa nebývá žádným problémem ani hrozbou pro majitele.

Když se pes při topení napil vody, odstraníme mu vodu z dýchacích cest. Malého psa třeseme hlavou dolu, zároveň dáváme pozor, aby jsme mu nezranili krční páteř. Velké psy přehneme přes koleno a opakovaným tlakem na hrudník vytlačíme vodu. Pokud pes nedýchá uděláme mu masáž srdce.

první pomoc pejskovi

Otrávil se

Pokud máme podezření, že pes sežral něco jedovaté, vyvoláme u psa zvracení. Nejjednodušší způsob je 3 % peroxidem vodíku, který dostaneme v lékárně. Do hrdla mu dáme polévkovou lžíci tohoto roztoku. Pokud to nepomůže podáme mu živočišné uhlí a běžíme pro odbornou pomoc.

Má epileptický záchvat

Pes potřebuje klid. Necháme doznít záchvat s tím, že dohlížíme na to, aby se pejsek neporanil o věcmi okolo. Snažíme se jeho pohyby tlumit. Následně vyhledáme veterinární pomoc. V mnohých případech se záchvat ve stejný den ještě opakuje. Pokud máte doma diazepan, můžete mu ho hned po záchvatu podat.

Popálil se

Popálené místo dáme na 15 minut pod tekoucí studenou vodu (10 – 15° C). V případě, že doma nemáte sprej na popáleniny Panthenol. Popálené místo sterilně zakryjeme a jdeme k veterináři.

Poštípal ho hmyz

Pokud byl pes poštípaný na pusince, dáme mu dithiaden – při alergiích ho běžně dostávají i lidé. Pokud štípnutí způsobilo potíže při dýchání je potřebné vyhledat veterinární pomoc.

Má v uchu trávu

Protože zvukovod psa je dlouhý a stočený, trávu je potřebné vyndat pomocí přístroje – otoskopu, tedy u veterináře.

Museli jste někdy už podávat první pomoc svému pejskovi? Nebo patříte mezi šťastné majitele, kteří ještě nic takového nemuseli řešit? Podělte se s námi o Vaši zkušenost. Napište buď vlastní článek nebo komentář pod článek. Mohly by Vás také zajímat články o různých nemocích psů. Například Infekční hepatitida, vzteklina, parvoviróza či leptospiróza.