Clicker trénink a pozitivní výchova psa

0
94

[ratings]


Clicker trénink je vědecky ověřený a pozitivní způsob jak vychovat Vaše štěně. Je snadnější vychovávat psa pomocí clickeru, než klasickou negativní výchovou založenou na povelech a škubání obojkem. Clicker můžete použít na výchovu pejska jakéhokoliv věku a plemene. Každý, kdo si pořizuje pejska, tak by měl mít doma clicker. Štěňátka clicker trénink milují. Pokud máte doma strašího psa, tak i pro něj je clicker trénink vhodný. Starší psi se rychle naučí nové cviky. Clicker se v hojné míře taktéž používá například při tréninku delfínů, koní a dokonce i ptáků, koček a lidí, kteří se tak učí nové triky.

Clicker trénink odměňuje dobré chování, namísto toho aby trestal chování špatné. Je to rychlý, snadný a velmi účinný způsob jak dosáhnout toho, co chcete. Níže naleznete pár rad, jak s clicker výcvikem začít.

Základy clicker tréninku

Odměna

Vyberte psovi pamlsek, který má rád. Každý pes preferuje něco jiného např. granulky (ne ty co běžně jí), keksy, piškoty. Sušené pochoutky nejsou v tomto případě příliš vhodné, jelikož nesklouznou psovi tak rychle do krku, pes je musí kousat a vy tak ztrácíte jeho pozornost.

KLIK=Odměna, aneb jak začít

Stlačte a uvolněte pružný konec clickeru, ozve se vám dvoutónový klik. Ihned nabídněte psovi pamlsek. Tento postup opakujeme – klik – odměna. Pes zpočástku neví o co jde, ale rychle se naučí, že zvuk clickeru znamená, že je odměna na cestě. Použijte na malé kostičky nakrájený sýr, šunku, párek nebo kuře. Jak už jsme psali výše, není vhodné psovi nabízet jako odměnu granule, které běžně konzumuje.

Kdy dávám odměnu?

Klik – zazní během požadovaného chování, ne poté, co už je jeho chování dokončeno. Klik oznámí psovi, že toto je chování, které od něj chcete. Nemusíte psa kárat za nevhodné chování, ale odměňujte jej za chování žádoucí – tedy to, které od něj chcete. Toto je hlavní rozdíl pozitivní výchovy od výchovy negativní. Klik a odměna – za něco co dělá pejsek rád sám od sebe, například: běží směrem k vám, dotýká se vaší ruky čumákem, zvedne jednu tlapu, sedne si, pustí vás do dveří jako prvního, jde vedle Vás a kouká Vám do očí atd. Můžete psovi kliknout a odměnit ho při mnoha různých chováních, kdykoliv si jich všimnete. Nicméně, měli byste pracovat na jednom cviku, který řádně vypilujete a až pak se pustit do dalšího.

KLIK – štěňátku, když si vykoná svou potřebu na správném místě, později připojíte povel (např. loužička, atd.)
KLIK – když jsou psí tlapy na zemi a ne na návštěvnících (později připojte povel Sedni nebo Ruce pryč, Dolů atd.)
KLIK – když váš kůň povolí krk a skloní hlavu níže
KLIK – když se kůň zastaví namísto táhnutí pryč
KLIK – pro ticho – namísto štěkání
KLIK – když pes povolí napjaté vodítko

Správné načasování kliknutí je rozhodující. Nelekněte se, jestliže Váš pes zastaví chování, když slyší klik. Klik značí a ukončuje chování psa a poté následuje ihned odměna.

Archie Clicker Training

Různé odměny

Chcete-li vyjádřit velké uspokojení, zvyšte počet odměn, ne počet kliků.Po kliknutí následuje například oblíbená hračka. Slovní pochvala a pomazlení jsou také vhodné, speciálně u psů, kterým pamlsek nic neříká. Je to klik, který psovi oznámí, že bude následovat malá nebo velká odměna – záleží na přesnosti výkonu.Střídejte odměnu, někdy pohlaďte, někdy dejte pamlsek a jindy třeba zase hoďte psovi oblíbený míče apod. Pes by neměl nikdy vědět jaká odměna bude následovat.

Tréninkové lekce musí být krátké

Budete mít lepší výsledky ve třech lekcích, když každá bude dvě až tři minutky dlouhá, než 15 minut neustálého opakování a omílání dokola. Štěňata nemají schopnost dlouhé koncentrace. Pejska naučíte mnoho nových dovedností a triků po chvilkách, stačí několik kliknutí několikrát denně během vašeho obvyklého denního programu.

Klik pro dobrovolné či náhodné pohyby směrem k Vašemu cíli

Nechte vašeho psa, ať objeví, jak Vás má zmanipulovat tak, aby od vás dostal klik a odměnu. Rozhodně psa nepřemlouvejte a ani ho nikterak nelákejte aby své chování opakoval. Nenaléhejte a netahejte nebo nedržte Vašeho psa. Pokud potřebujete mít psa na vodítku pro větší bezpečnost, omotejte si vodítko kolem ruky nabo opasku. V žádném případě nepoužívejte vodítko jako hračku.

Klik a odměna i za malý pohyb tím správným směrem

Zpočátku nečekejte na “kompletní scenérii” nebo perfektní chování. To vypilujete až později, nebojte. Když chcete aby si pes sedl, klikněte zpočátku, když se začíná krčit v zádech. Později dostele klik a odměnu ihned, ja se zadečkem dotkne podlahy. Chcete-li, aby k vám pes přišel, když jej voláte, začněte cvaknutím, když k Vám otočí jen hlavu. Později obdrží klik až udělá pár kroku směrem k vám, jděte k němu a dejte mu odměnu. Neočekávejte, že hned v začátku pejsek přiběhne až k vám.

Přidejte povel, když se pes naučil požadovanému chování

Když už se pes naučí, jak je jednoduché z vás doslova vymámit klik a následně odměnu, začne Vám nabízet chování samovolně. Zkusí vás přimět, abyste jej odměnili. Nyní, je ten pravý čas začít dávat povely jako slovo nebo posunek. Pes dostane klik a odměnu, až když předvede chování během nebo po Vašem povelu. Začněte ignorovat, když pes předvádí chování, aniž mu byl dán povel. Povel dejte psovi oznamovacím způsobem a nikdy povel neopakujte. Stačí jednou a dost! Když pes napoprvé neuposlechne, prostě a jednoduše to ignorujte, otočte se a od psa odejděte. Pes nedostane klik a odměnu a to je jeho potrestání. Když jste si zcela jistí, že pes ví, co má dělat a rozhodne se neposlechnout – nedostane odměnu. Po chvíli se můžete vrátit a dát povel znovu. Když pes poslechne, následuje obrovská pochvala.

Dodržujte postupný pokrok k Vašemu cíli

Jakmile máte dobrou odezvu – když si váš pes na požádání lehá, nebo sedá či přichází směrem k vám – je na čase zvýšit požadavek. Čekejte několik okamžiků, až Váš žák zůstane ležet o něco déle, přijde o něco dříve, sedne si o trochu rychleji. Pak přijde klik a odměna. Toto se nazývá “tvarování požadovaného chování“.
Jste ve stádiu, kdy byste měli začít vypilovávat pouze jeden trik a ne je cvičit všechny najednou. Věnujte pár dní pouze např. povelu – sedni a snažte se, aby pes seděl v perfektní pozici – dokonalý sed. To znamená, že můžete ignorovat “křivé, neuplné” sednutí. Když pes sedne křivě, udělejte několik kroků dozadu a opakujte povel. Když se mu to povede lépe dostane klik a odměnu. Mějte trpělivost, pes sám musí zjistit, co od něj vlastně chcete. Jenom tak mu to utkví v hlavě a bude se šťastně učit dalším trikům.

Nedávejte hlasité či hrubé příkazy

Clicker trénink není založený na povelech. Jestli Váš pes nereaguje na povel není to “neuposlechnutí” – jen se potřebuje naučit cvik kompletněji. Udělejte úkol trochu snadnější a najděte více možností ke kliknutí na správnou odezvu štěněte, v různých prostředích. Nesmíte za žádnou cenu ztratit nervy a na psa se zlobit. Výcvik pomocí klikru je pozitivní metoda, pes se těší na další lekci, protože je šťastný, že je s vámi a že si spolu vlastně hrajete. Každý pes se snaží zavděčit svému páníčkovi. Když pes něco zpacká, dá se to PO DOBRÉM napravit!

Zpočátku cvičte pouze jednoho psa

Jestliže máte dva nebo více psů k tréninku, oddělte je a cvičení s nimi střídejte. Využijte přirozené psí žárlivosti. Když pes který čeká, uslyší, že někdo jiný dostává klik a pochvalu, bude dychtivější se opět učit.

Nesahejte po klikru nejste-li v dobré náladě

Nemíchejte plísnění, trhání vodítkem a korekční trénink s klikr tréninkem, váš pes totiž rychle ztratí důvěru v klikr a možná i ve Vás.

Co když nepociťuji žádný pokrok?

Klik přichází příliš pozdě. Přesné načasování je důležité. Zlepšete vaše načasování tím, že Vás někdo jiný bude sledovat a možná za i několikrát přesně klikne.

Kolik takový clicker stojí? 

Clicker můžete koupit už za 29 Kč nebo sadu 3 ks clickeru za 79 Kč.

 

Nezapomínejte

  • klik – odměna musí být ve správně načasovaném rytmu, bez dlouhého prodlení
  • začněte trénink s klikrem v klidném prostředí, kde pes není nadměrně rozptylován jinými podněty. Cvičte proto na různých místech
  • cvičte s klikrem zhruba 3×3 minuty denně, nejlépe před krmením, alespoň jeden týden
  • klik příjde pouze během žádoucího chování psa
  • klik zakončuje chování a oznamuje psovi: “SPRÁVNĚ! ODMĚNA JE NA CESTĚ!:)”
  • za vyjímečně dobře provedený cvik/trik následuje klik a psa odměníme zároveň se slovní odměnou PLNOU HRSTÍ pamlsků po jednom. Říkáme tomu JACKPOT neboli výhra.
  • je lepší cvičit několikrát denně pár minut, než jednou denně hodinu
  • zpočátku nečekejte na perfektní výsledky – chování, perfektní postoj, úkon atd. Učíte psa, že to chování, ten postoj nebo ten úkon je právě to, co od něho chcete. Dokonalost vypilujete až později.

 

Určitě se poděltě o Vaše zkušenosti s clicker tréninkem. Pište je do komentáře nebo napište svůj vlastní článek o tom, jak jste s clicker tréninkem začínali.