Výběr štěněte a chovatelské stanice

0
101

[ratings]


Výběr chovatele při koupi psa je velice důležitý. Už jednání po telefonu Vám trochu napoví s kým budete při pořizování pejska jednat. Až si tedy vyberete pro Vás vhodnou chovatelskou stanici, určitě se do ní jeďte podívat. Uvidíte v jakém prostředí fenka se štěňátky žije. Určitě si přečtěte i další článek Průkaz původu a pořízení pejska. Dozvíte se tam proč si koupit psa právě z chovatelské stanice a s průkazem původu.

Jaké otázky připravit do chovatelské stanice?

Toto jsou základní otázky, které byste měli položit majiteli chovatelské stanice. Samozřejmě je doplňte dalšími, dle Vaší potřeby. I podle toho jak ochotně bude majitel odpovídat, uvidíte jestli je to ta správná chovatelská stanice.

  • temperament rodičů
  • věk rodičů
  • kolik vrhů porodila chovná fena
  • zda jsou oba rodiče zdraví
  • zda se v tomto vrhu nebo v nějakém předchozím vrhu nevyskytly nějaké zdravotní problémy
  • zda byl vrh testován na jakékoli známé dědičné problémy
  • získejte informace o odčervení a o očkovacím kalendáři
  • zajistěte, aby byl průkaz původu a další dokumentace v pořádku

Pokud se Vám chovatelská stanice líbí, domluvte se na dalším postupu. Štěňátka se často zamlouvají ještě před narozením. Až se narodí, tak Vás chovatel informuje o datu kdy si můžete vybrat svého vysněného psa. Rozhodování nebude jednoduché, všechna ta roztomilá stvořeníčka Vás hned okouzlí. Je to velice emocionální rozhodnutí, ale musíte se rozhodovat hlavou i srdcem. Měli byste si také rozmyslet, zda chcete psa nebo fenu. To Vám hodně usnadní výběr pejska. Většinou po výběru zaplatíte malou zálohu za štěňátko, samozřejmě si nezapomeňte vzít potvrzení o zaplacení zálohy.

Ujistěte se, že je vaše potenciální štěně zdravé a aktivní. Pokud máte v úmyslu v budoucnosti účastnit se se štěnětem výstav nebo založit chov. Zkontrolujte si, zda splňuje všechny standardy plemene: například barvu srsti, barvu očí, zuby apod.

Vyber chovatelské stanice 2

Kdy si můžete štěňátko vzít domu?

Pro štěňátko si můžete přijet až dosáhne věku 8-mi týdnů. Chovatel by s Vámi měl podepsat kupní smlouvu. Mohou vyžadovat, abyste s pejskem chodili na výstavy a průběžně je informovali o stavu psa. Průkaz původu Vám většinou dorazí později poštou na Vámi uvedenou adresu. Někteří chovatelé poskytují při odběru alespoň malé balení krmiva, kterým bylo Vaše štěňátko doteď krmeno. Poradí Vám kdy štěňátko přeočkovat, odčervit atd. Pokud ne, tak Vám určitě velice rád všechno vysvětlí Váš veterinář.

Někteří pejsci mohou smutit po odvozu od své matky, poproste chovatele o něco co mu bude připomínat jeho psí rodinu. Pokud si pro malého miláčka jedete někam daleko, vezměte mu na cestu dostatek vody, papání a hlavně mu vytvořte pohodlí. Důležité jsou také časté zastávky, štěňátko jede v dopravním prostředku zřejmě poprvé, bude to pro něj nové a tak mu dejte čas, aby si zvyknul.

Šťastnou cestu domů s novým členem rodiny.

Dále se Vám bude hodit článek Clicker trénink a pozitivní výchova psa nebo Jak naučit psa povel aport nebo-li přines.