Psí řeč aneb jak se dorozumět s pejskem

0
72

[ratings]


S málokterým jiným zvířetem na zemi si člověk rozumí i beze slov. Mezi člověkem a jeho psem existuje zvláštní způsob komunikace. Stejně jako pes dokáže vycítit náladu i nejbližší záměry pána, tak i majitel dobře pozná, co právě pes cítí, k čemu se chystá nebo je-li v dobré fyzické i psychické kondici. K mimoslovní komunikaci s člověkem (i se zvířaty) používá pes celou řadu prostředků. Mnohé jsou typické jen pro konkrétního psa, jiné jsou společné pro plemeno a většina pro všechny psy. Má to jednu neopakovatelnou výhodu. V zásadě člověk rozumí každému psovi na světě bez ohledu na “mateřštinu” obou.

Řeč těla

Existuje celá věda o neverbální a mimovolné komunikaci. Nejen manažeři se za drahé peníze učí, jak poznat např. nervózního či nekorektního obchodního partnera. Učí se jak rozpoznávat signály, které protějšek nechtěně vysílá a na jejich základě dopředu předjímat závažná rozhodnutí. V podstatě totéž platí i ve vztahu člověk a pes, jen signály jsou trochu jiné.

  1. Šťouchnutí čenichem nebo pánví vyjadřuje přátelstvípsi tyto doteky využívají během vítacího rituálu.
  2. Olizování od dospělého psa znamená uklidňování u štěňat ve vrhu navzájem je vyjádřením vzájemné náklonnosti. Štěňata usilovně olizující pysky dospělého psa, mají atavistickou touhu donutit člena smečky k vyvrhnutí natrávené potravy. Takto to doposud funguje ve vlčích společenstvích. Někteří psi si zvykli používat olíznutí lidské tváře jako relativně bezpečné a přitom účinné gesto, které funguje především ve vztahu s dětmi. Olíznutí odradí každé dítě od pozornosti, kterou psovi věnuje a která mu je nepříjemná.
  3. Známé vrtění ocasem může způsobit nebezpečné nedorozumění. I když v překladu znamená “těším se, mám radost“. Pokud však pes zároveň cení zuby,  tak vrtění ocasem neznamená přátelské gesto, ale těšení se na útok.
  4. Cenění zubů k dásním je poslední výstrahou před útokem. Může být doprovázeno zježením srsti na hřbetě, které samo o sobě znamená strach i přípravu na boj. I my lidé známe “hrůzou zježené vlasy”. Psi si tak mimovolně dodávají nějaký centimetr navíc, aby vypadali ve svých i protivníkových očích mohutnější.
  5. Pozor na objímání majitele s pro psa cizím člověkem. Pes turo řeč těla může pochopit jako projev nadřazenosti a nepřátelství vůči pánovi. Také úsměv, při kterém jsou vidět zuby, může pes vnímat jako výstrahu před bojem.
  6. Sahání na hlavu bere pes jako výraz nadřazenosti. Proto vysvětlete dětem, aby nehladily neznámé psy bez dozoru. Dalším možným rizikem může být boj o potravu. Dítě sahá cizímu psovi do misky nebo zvedne rohlík, který upustilo na zem. Pes bere rohlík jako svoji kořist.

197005_1596513400997_2746664_n

Řeč očí

Podle toho, jak se pes dívá člověku do očí, pozná každý chovatel, že pes něco vyžaduje. Může se jednat o pamlsek, pohlazení nebo třeba vycházku. Konkrétněji pak pes přání “popíše” štěknutím, pohledem k misce nebo přecházením. Pes, který se naopak do očí nedívá, se bojí. Ví, že ho čeká pokárání nebo povinnost, kterou nemá rád (např. koupání, česání, užití léku). Řeč očí je však dvousečná zbraň a tak přímý pohled cizího člověka může některý pes vnímat jako hrozbu.

Pokračujte ve čtení článku na stránce 2, kde se dozvíte co znamenají hlasové projevy Vašeho pejska a jak se chovat při nedorozumění