Re:vodítko FLEXI? jaké máte s ním zkušenosti

#34312
Buddy
Účastník

Tedy ať u psa používám cokoliv, mělo by to mít nějaký efekt.. Pokud vodítko, pak asi plnit nějakou funkci, vždyť je to vlastně moje prodloužená ruka, nástroj k činnostem a možnost mít nad psem nějakou tu kontrolu. Jsem jednoznačně zastáncem pevného vodítka ideálně do dvou metrů přepínací, či do metru “couračku” a to pro případ chůze u nohy, nácviku poslušnosti i triků, nebo deseti metrové stopovačky pro nácvik povelů a využití ve sportovní kynologii. Jestliže má někdo “důvod” používat Flexi vodítko, je to jeho volba, ale mě osobně už nějak dochází míra tolerance a vidím v tom pouze pohodlnost, neznalost. Zvládnu pojmout tento trend pouze u skutečně vyrovnaných, vycvičených psů, a to jako avangardu, tedy retro doplněk :-).
Čtu tady – proč by ne, hlavně mít psa “nadosah”, nechat ho “vyběhat” “? A přitom jediný důvod co mne nyní napadl je, že jsou to jen “výmluvy”, když vás pes nerespektuje a chodí si kam chce, neslyší na přivolání, nedáte si námahu ho zaujmout ke hře k činnostem, a proč by pes ve městě nemohl být na volno? Tam jde vidět jen špatnou socializaci a malou důslednost, chybu ve výcviku, že pes uteče za prvním podnětem co vidí, a vy pak u silnice trnete hrůzou, protože nedokáže neslyší vaše “ke mě”, “k noze”, ani “stůj!”.. Někdy mám pocit, že takové majitele nevenčí svého psa, ale pes spíš venčí páníka, který se courá kolikrát i stále stejnou trasou stejným tempem.. den za dnem.
Sama mám chlupáče pro radost, nevěnujeme se nikterak intenzivně zkouškám, rozhodně to není flegmatický apatický typ vodícího psa. Nedosocializovaný, bázlivý, nedůvěřivý… navíc větší, černý.. ale po městě mi lítá na volno, na vodítku netahá, u silnice si sedne… a když byl po zákroku veta a nesměl “lítat”, chodil u nohy a zůstal v klidu. Jsem si vědoma všech důsledků, nesu za něho plnou odpovědnost.
Je mi to líto, ale čím víc pozoruju “pejskaře” kolem sebe, tak ikdyž nemám ráda předsudky, tak jsem stále víc v němém úžasu, jak mi většinou vyjde “předpověď”, že jak se jedná o “majitele psa na flexi”, bude “komplikace”. Většina z nich a taková je moje zkušennost, si vůbec neuvědomuje, proč jejich pes tahá, a že “ikdyž je na vodítku” může ohrozit jiného psa, a potažmo i lidi.. Viděla jsem jel školák na kole po chodníku, proti němu si vpravo štráduje psovod s flexi.. a ejhle, pejsek co celou dobu fičel na tři metry dopředu, se jen kousek stočil vlevo a už školák měl silniční lišej jak mu natažené lanko vletělo pod kola, a pes na něj ještě z leknutí štěkal a startoval.. jinde zas pejsek uvázaný na flexi před obchodem dvakrát hryznul a pak si pobíhal vesele po okolí, bylo jen velké štěstí, že nejelo žádné auto, když se začichal u krajnice v silnici.. A když jdu se psem na volno u nohy a jiný pejsek na vodítku jde proti nám, na toho mého atakuje z napnutého vodítka a vidím jak majitel si ho ani nestáhne na krátko, žasnu.. a jak tady padl dotaz na “srazy”.. hned mám před očima setkání pár pejskařů u nás v parčíku, menší psíci na vodítkách aby se jejich páníci cítili “bezpečně” až se jeden co asi z vodítka od páníka pocítil trošku té nedůvěry, se rozhodl “šéfovat” a začla mela.. za vodítka se pesani táhnout nedali, s “madlem” se vše zamotalo a pesani se ve stresu zamotaní dohryzali, velmi škaredý pohled.. páníci pokousané ruce, jak je trhali od sebe.. njn.. mít psa na dlouhém vodítku není žádná záruka.. 
Asi mě ukamenujete.. ale v mém okolí není NIKDO, kdo používá flexi vodítko, schopen svého psa zvládnout.. Nepopírám, že jsou mezi vámi “uvědomělí uživatelé”, ale osobně takové neznám, proto tato vodítka nikomu neumím doporučit.. 😉