Re:Rudolf Desenský, Viktor Dostál a Millan Cesar

#33444
Buddy
Účastník

Ahoj,
z mediálních hvězd “psích expertů” českých si narychlo vybavím Dostál, Zelníček, Desenský, Žertová, Šilhavý, Eichler… a vážně mohu brát jen ta dvě poslední.
Pokud je mi známo, tak dvojice Dostál, Zelníček mají velké problémy se sebeovládáním vůči účastníkům kurzů a diskuzí a vůči zvířatům bývají mnohdy až bezcitní. Když jsem v minulosti hledala pomoc s výchovou mého psíka, našla jsem nejednu velmi negativní reakci a takovým lidem bych nikdy psa do rukou nesvěřila. Z doslechu kamarádky, která se kurzu p. Dostála účastnila a jiné, která u p. Zelníčka byla na loveckém výcviku si pamatuji na jejich vyprávění o hrubosti, aroganci, opovrhování vším živým. Obě z kurzu odjely předčasně, a to holky nejsou žádné “barbie” ani nemají nesocializovaná psiska a na sparťanské podmínky jsou zvyklá.
Kontroverzní dvojku Desenský, Žertová mnozí nespojují, ale pro mne jsou to ti co mají pesany moc rádi, ale jejich práce je spíš “pokus omyl”. V počátcích mi imponovala populistická snaha o začlenění problémových psů a osvěta veřejnosti jak s takovými zacházet a nabídnout jim druhou šanci. Bohužel jeden je víc vlk než chlap s reálnou představou o dnešní společnosti a druhá je převahou odbornice na medikaci, než výchovu a výcvik. Myšlenky sem tam dobré, naděje pro zoufající, ale doporučované praktiky nelze šablonovitě aplikovat. Akce Desenského zcela nezatracuji, určitá snaha pomoci je, nabízí i azyl a kdo byl na free sobotě sám v roli laika, nestačil se divit rozsahu neřízené socializace a množství zfanatizovaných lidí, z nichž alespoň třetina odjížděla ve zklamání. Ono je bláhové očekávat zázraky z jednoho trhnutí vodítka, vrčením na povaleného psa, či jednoho rafnutí do čumáku. To samé jako od paní doktorky co dá bázlivému psisku horu sedativ a čeká, že si pes obranu příště “rozmyslí”. Není řešena příčina, jen je přebíjení důsledků a proto jsem moc ráda, že mi včas přátelé, otevřeli oči.
Větší výhra už je kombinace Šilhavý a Eichler. Oba se svědomitě věnují výcviku, každý na jiné úrovni, ale oba jsou důslední a jejich výsledky jsou odrazem smysluplné práce. Myslím, že oba mají jasno v tom, že psisko potřebuje zaměstnat, je nutné mu nabídnout pochvalu a motivaci a také jasnou autoritu, důslednost. Jejich tréninky jsou o plném nasazení, ale jsou to osoby, se kterými se dá mluvit a neztrácejí se v časoprostoru.
V telce je možné vidět Cesara i Victorii a ikdyž nejsem pravidelný divák tohoto media, tak v podstatě spokojenost. Jasně totiž dokazují, že pokud se člověk oprostí od vlastního strachu, začne aplikovat sterotypy a začne se na mnohé dívat očima mazlíka, může se vymanit z bludného kruhu a to mnohdy rychlostí rakety 🙂