Re:ohání se po mně – nevím, co s tím

#33596
Buddy
Účastník

uf.. prokousat se touto diskuzí bylo vysilující 🙂
Tedy kdo probůh může poradit začínajícímu chovateli takového hloupé praktiky k výchově štěněte, až takový drobek ztratil respekt vůči “granulodárci”… takoví “chytráci” by zasloužili.. Také jsem v počátcích se svým pesanam jako laik byla bezradná a hltala kdejaké zprávy “jak na to”.. tak si umím představit tu bezmoc, když se štěndo i přes sebevětší snahu chová jak nemá a situace se jen horší. Ono můžete vyčíst mraky diskuzí, knih, poslouchat rady “zkušenějších”, ale dokud vám někdo s rozumem v hlavě nevysvětlí jak pesan vnímá svět a názorně neukáže co při nežádoucím chování dělat, a jak jinému předcházet.. jste nahraní.
Ať už ti radí kdokoliv cokoliv.. nikdy vůči pesanovi nereaguj v afektu vlastní bezmoci, vzteku, strachu.. protože z toho nikdy nevznikne nic správného. Ať už budeš hrkat psem za kůži, klopit mu čumák k hrudi, hrhat s ním na vodítku.. přesně jak tu psala “jimová” – “asertivně”.. Sic se to snadno píše, ale tyto situace znám velmi dobře.. Okolí na mě kolikrát hledí jak na bezradného flegmatika.. ale třebas pokud svého psa okřiknu při nějaké potyčce, bude se ten můj rvát ještě víc.. bo z hlasu vycítí moji histerii, že si pesani ublíží.. jak s ním budu hrkat mezi jinými pesany, tak si jen vsugeruju, že ho upozorňuju na nějakého netvora co nám jde po krku.. atd.. pesani prostě vnímají naše pocity, takže pokud človek nemá “jasno”.. měl by prve sám sebe hodit do pohody, a až pak řešit psa.
Pokud tedy máš s prckem chlupatým nějaké trable a jsi zmatená z jakých rad si vybrat.. porozhlédni se v okolí po psí školičce, a prober s výcvikářem na co se zaměřit. Z mého pohledu bude nutné znovu získat důvěru psíka. Protože jak už na svého pána pesan cení, tak mnoho vztahu s respektem k tobě nemá. Má tě rád, ale za “šéfa” tě považovat nemůže, neví co od tebe má čekat a pes potřebuje jistotu.
Nepostřehla jsem, kde s bíglíkem žijete, ale určo když dáš vědět, tak ti zdejší “komunita” zasvěcených ráda předá reference na ověřené tábory, akce, cvičáky, kde ti poradí jak správně se psem komunikovat. 🙂