Re:Odvolání od háravky – kdy to má umět? Jak na to?

#17097
Entita
Člen

Tak začnu já ;-),
Podle mně bys ho měla učit odvolání už teď, kdy s ním horomony bouří ale v podstate je to ještě malé jelito. Dospělí psi již ví své a nedají se tak lehko zvyklat jako mladí, že panička(paneček) je lepší, a hra je na 100% lepší než nějaká háravka. 
Já jsem to Alfa učila od úplného miminka, chodili jsme do prostředí plného háravek a zvykli si, že háravka není nic zvláštního a v podstatě ho “omrzely”. Ale já to dělám již z toho důvodu, jelikož na agility mají háravky vstup povolen a tak se může snadno stát že na závodech je z 60psů 5 háravek 😉 tudíž na parkuru s ním problém nemám – háravka neháravka běží se to je prostě větší legrace. 
Co se ovšem volného placu týče 100% odvolání sice nemáme je tak na 80%, proto tomu předcházím preventivně a to jsou většinou dvě možnosti, kterými se řídím:
1. panička(paneček) již zádlky volá, že hárají – psa si odvolám ještě než si k ní přičichne. Poděkuji za upozornění a projdeme.
2. panička(paneček) nedávají vůbec nic najevo – i tak psa odvolávám. Nikdy nevím jestli to není nějaký agresor apod. Připnu, pokud mají zájem o hru normálně pustím. Pokud je to háravka zaregistruji jen otočením Alfovy hlavy, ale jakmile projdu již ho bezobav můžu pustit že se za ní vydá. 
pak je tu ještě výjmečný případ, fenka je navolno nikde nikdo… i tak odvolávám, pořád platí, že slušnost je slušnost.. Psa dám k noze pokud se paniček (panička) objevíslušně sena dláku zeptám jestli je pes OK a Fíka pouští, pokud není nechám si ho u nohy a volno mu dám o pár metrů dále. 
 Bohužel žijeme ve městě a tak jsme závislí také na slušnosti těch druhých a doufáme, že nám s háravkou nebudou courat po “psích loukách” apod… pokud ano, již je to jejich problém a ať si ho řeší oni. Do jisté míry jsem slušná, ale očekávám to také od druhých 😉